Yerli aşı çalışmaları başladı

Video: Yerli aşı çalışmaları başladı

Koronavirüs salgınından kurtulmak için tüm dünyanın gözü kulağı aşı ile ilgili gelecek güzel bir haberde. O haberin Türkiye’den gelmesi için Türk bilim insanları harekete geçti. Aşı için ilk adım atıldı. Milliyet Gazetesi’nden Meltem Günay'ın haberi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı mücadelede "tüm kurum ve kuruluşların çalışmalarını destekleyeceğiz" dedi. Üniversiteler, kurumlar, hastaneler harekete geçti. Amaç koronavirüsün aşısını bulmak.

Hacettepe, Erciyes, Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Acıbadem’de seferberlik başladı. Umut verici ilk haber, Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan geldi. Ovalı, koronavirüsü atlatmış kişilerden elde edilecek olan immün plazmayı 12 hasta üzerinde denemek için klinik çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Bakanlıktan onay beklediklerini belirten Ovalı, "aşı, klinik test aşamasında, bir aksilik olmazsa mayıs sonunda gelmiş olacak" dedi. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, geçtiğimiz günlerde de sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla, "20 güne kadar viral inaktive kovid-19 konsantre immün plazma koruyucu ve tedavi amaçlı olarak klinikte test etmeye başlıyoruz. Bu amaçla bizler de ABD’de olduğu gibi hastalığı yenen yurttaşlarımızı hayat kurtarmak için plazma bağışına davet edeceğiz" çağrısında bulunmuştu.

Bakanlığa 5 proje sunduklarını kaydeden Ovalı, aşı ve antikor tedavisi için onay aldıklarını, tedavinin bir parçası olarak kök hücre yönteminin 6 hastada kullanıldığını ve ilk bulguların umut verici olduğunu ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS