None

Yiğit Bulut: 140 milyar dolar satıldığı iddiası yalan

A A

19.02.2021 - 17:22

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, CNN TÜRK yayınında ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Merkez Bankası'nın 140 milyar dolar rezerv sattığı iddialarına yanıt verdi.

"Özellikle bazı televizyonlarda çok ciddi yalan bir söylem var Türkiye'nin 140 milyar dolar rezerv sattığına dair" Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Üyesi Yiğit Bulut CNN TÜRK canlı yayınına katıldı. Merkez Bankası'nın 140 milyar dolar rezerv sattığı iddialarını böyle yalanladı.

"Türkiye'nin hiçbir zaman satılabilir rezervi olmadı. Cumhuriyet tarihinde Türkiye 140 milyar dolar rezerv sattı diyenler rezervin ne olduğunu bilmeyenler. Tamamen cehalet içinde bunu söylüyorlar çok üzülerek söylüyorum profesör titri olan bazı insanlar gerçeği bilmelerine rağmen TV'lere çıkıp bunu söylüyorlar" Yiğit Bulut bazı çevrelerin manipülasyon yapmaya çalıştığını söyledi.

Bulut salgın döneminde ekonomik verilere ilişkin de konuştu.

"OECS ülkelerinin ekonomik göstergelerine baktığınız zaman Türkiye'nin büyümesine baktığınız zaman 2018-2020 arasındaki dönemde pandemi riski ile kıyasladığınızda pandemik riski göre reel olarak büyüyen tek ekonomi Türkiye dolardaki düşüşe rağmen gıda fiyatlarının yüksek olmasına da değinen Yiğit Bulut tüketicilere çağrıda bulundu.

"Ciddi anlamda bir fırsatçılık var müdahale ettiğiniz zaman da şunu söylüyorlar, diyorlar ki hani serbest piyasa ekonomisi idi siz niye müdahale ediyorsunuz. Ben şunu söylemek istiyorum bakın her şeyi devlet yapamaz vatandaş tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz karşınızdakini eğitmeye yeter.