hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yıldız Koleksiyonu’nun kayıp fermanları bulundu

  KAYNAKCNN TÜRK

  Beyoğlu Karaköy’de bir işyerine düzenlenen operasyonda, Sultan 2. Abdülhamid’e ait Yıldız Koleksiyonu’nda kaybolan 22 adet ferman ve berat ile 1 adet dikiş makinesi ele geçirildi. Son 1 yılda düzenlenen operasyonlarda ise 10 müze açabilecek 94 bin adet kaçak tarihi eser yakalandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN Türk İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ’ın özel haberine göre; İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Sultan 2. Abdülhamid’in Yıldız Koleksiyonu’nda kayıp olan ve uzun dönemdir aranan tarihi fermanların Beyoğlu Karaköy’deki bir işyerinde tutulduğu bilgisini aldı.

  2. ABDÜLHAMİD’İN KAYIP FERMANLARI BULUNDU

  Kaçakçılık polisi, Karaköy’deki işyerine ani baskın düzenledi. “Yıldız Koleksiyonu’ndan” kaybolan, “2. Mahmut, 1. ve 2. Abdülhamid, 3. Ahmet, 2. ve 3. Mustafa ve Abdülmecid’e ait 22 adet ferman ve Berat ele geçirildi. Yapılan aramalarda ayrıca, 1 adet dönemin ilk örneklerinden dikiş makinesi ve Cumhuriyet dönemi bir adet matbu kitap ele geçirildi. Devam eden operasyonlarda İzmir’de de 5 adet eser daha yakalandı. Malzemelerin 2. Adbülhamid ve oğlu Mehmed Burhanettin efendinin olduğu değerlendiriliyor.

  Yıldız Koleksiyonu’nun kayıp fermanları bulundu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  94 BİN ADET TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ

  Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, son bir yıl içerisinde 47 operasyon düzenledi. 63 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan operasyonlarda 10 müze kurabilecek tam 94 bin adet tarihi eserler ele geçirildi.

  Yıldız Koleksiyonu’nun kayıp fermanları bulundu

  ÖNEMLİ TARİHİ ESER OPERASYONLARINDAN BAZILARI ŞÖYLE;

  EMEVİ SULTANLARININ ÖZEL SİKKELERİ BULUNDU

  Kaçakçılık polisinin düzenlediği başka bir operasyonda ise, Emevi Sultanlarının hacca giderlerken çok az sayıda bastırdıkları ve Suriye’deki müzelerden çalınan 7 adet altın sikke ele geçirildi. Ele geçirilen sikkelerden bir benzerinin Londra’daki müzayede salonlarında 3 milyon Pounda satıldığı öğrenildi.

  İSTANBUL’UN TARİHİ MUSLUKLARI DA BULUNDU

  İstanbul’un tarihi çeşmelerinden çalınan 100 adet musluk ele geçirildi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow