Son Dakika

Yırca köyü muhtarı: "O zeytini nasıl yiyeceksiniz?"

A A

07.11.2014 - 16:33 Son Güncelleme:

6 bin zeytin ağacı kesilen Soma Yırca köyünün muhtarı Mustafa Akın, katıldığı CNN Türk canlı yayınında gözyaşlarına boğuldu. Zeytinlik kıyımını anlatan Akın, "Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi? O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz" diye haykırdı.

Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, santral inşaatının 1 km kaydırılması halinde tek bir ağaç bile kesilmeden zeytinliğin kurtulabileceğini söyledi. Saynur Tezel Özgentürk'ün Günlük programına katılan Soma Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın, kendilerini bir de otoban tehlikesinin beklediğine dikkat çekerek "İzmir İstanbul otabanı da köyümüzden geçiyor. Pazarda tezgah açarız, dilencilik yaparız, en son seçenek madencilik yaparız. Yarı aç yarı tok yaşarlar. Ama köyümüzü terketmek gibi bir niyetimiz yok" diye konuştu.  

Tüm dünya yok olduğunu sanıyordu, Tunceli'de ortaya çıktı

"Mutlaka zeytin yiyorlardır, sofralarında zeytinyağı da kullanıyorlardır. Bunu yapanın sofrasında O zeytin dile gelmez mi? Nasıl kıydın da kestin demez mi" diyerek gözyaşlarını tutamayan Akın, "O yağları, o zeytini nasıl yiyeceksiniz" diye haykırdı.