Yumaklı'dan tarımsal üretim mesajı

Yumaklı'dan tarımsal üretim mesajı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara'da Dünya Toprak Günü programına katıldı. Tescil edilmemiş tohumların olumsuz etkilerini engellemek amacıyla sertifikalı tohum kullanımını zorunlu tuttuklarını belirten Yumaklı, ata tohumlarının kullanılması ve satılmasıyla ilgili bir yasak olmadığına dikkat çekti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitü Müdürlüğü İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde düzenlenen Dünya Toprak Günü programına katıldı. Bakan Yumaklı, sertifikalı tohum üretimindeki artışa dikkat çekti. "Sertifikasız" tohumların olumsuz etkilerine dikkat çekti, ata tohumlarıyla ilgili bir kısıtlama olmadığını söyledi. “Hastalıkların yayılması başta olmak üzere olumsuz etkileri engellemek amacıyla bizler sertifikalı tohumun kullanımını zorunlu hale getirdik. Herhangi bir şekilde ata tohumlarının kullanılması ya da satılmasıyla ilgili bir yasak kesinlikle söz konusu değil. Eğer incelemesi tamamlanmış tescil edilmiş ve sertifikaya bağlanmış bir tohum ise bununla ilgili herhangi bir yasak yok. 21 yıl öncesine göre sertifikalı tohum üretimimiz 10 kat arttı sertifikalı tohum üretimimizin yüzde 97'sinde yine bu topraklarda üretilen tohumlardan elde ediliyor.”

Yumaklıdan tarımsal üretim mesajı

Bakan Yumaklı, tarım alanlarının kullanımına yönelik düzenlemelerin de tarımsal üretimi artırdığını vurguladı. “Tarım alanları sadece tarımsal faaliyetler için kullanılmalı özellikle de miras yoluyla bölünmeler konusu en büyük problemlerimizden bir tanesiydi bununla ilgili düzenlemeler gerçekleştirildi yaklaşık 7 milyon hektar toplulaştırılması yapıldı.”

Bakan Yumaklı, ekim alanında traktöre binerek anıza tohum ekimi de yaptı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow