Yüz yüze eğitim öncesi uzmanlardan uyarı geldi

Video: Yüz yüze eğitim öncesi uzmanlardan uyarı geldi

Yüz yüze eğitim 2 Mart'ta başlayacak. Bu süreçte bulaş riskinin en düşük seviyede tutulması için uzmanlardan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere çeşitli uyarılar geldi. O önerileri haberimizde izleyelim.

Öğrenciler ders aletlerini paylaşmamalı, yemekhanelerde çok konuşmamalı, veliler ve öğretmenler, çocukları hijyen kuralları konusunda sık sık uyarmalı.

Bu öneriler Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin Dünya Sağlık Örgütü verilerine dayanan raporunda yer aldı. 2 Mart'ta kademeli yüz yüze eğitim başlamadan önce öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik hatırlatmalar o raporda yer aldı.

Önerilerin öğrencileri ilgilendiren kısmında, "Arkadaşlarınızla silgi, kalem, kalem ucu gibi eşyanızı paylaşmayın... Ders aralarında ve yemekhanede sosyal mesafeyi koruyun ve çok konuşmayın" ifadeleri yer aldı. Kendinde hastalık belirtisi hisseden öğrencilerin mutlaka öğretmenine söylemesi gerektiği belirtildi. Belirtiler nedeniyle korkan ya da kızan öğrencilere, "Yalnız değilsiniz" mesajı verildi. Öğrencilere "Koronavirüs tedbirlerine dair öğrenciklerinizi arkadaşlarınıza aktarın, hastalanan arkadaşınızı damgalamayın." denildi.

Öğretmen ve velilere yönelik öneriler arasında ise çocuklara maskelerini çıkarmamalarını tembihlemeleri, el yıkamaları için hatırlatmalarda bulunmaları yer aldı. Velilere, okuldan dönen çocuklarına önce ellerini yıkatıp ardından maskelerini çıkartmaları, mümkünse duş aldırmaları da tavsiye edildi. Uyarılar arasında, "Evde dede-nine gibi büyükler varsa çocuğunuzla yakın mesafede olmamasına dikkat edin" ifadesi yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS