9 Eylül 2017 Gündem Özel'in özeti

Video: 9 Eylül 2017 Gündem Özel'in özeti

Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel'in 9 Eylül Cumartesi günü konukları Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, Epigenetik Uzmanı Doç. Dr. Korkut Ulucan, Sinirbilim Uzmanı Dr. Serkan Karaismailoğlu, Fütürist Murat Şahin'di. Programda Yaşlanmayı durdurmak mümkün mü? DNA araştırmaları gençliğin formülünü bulabilecek mi? Yıllara, daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde meydan okumak için neler yapmalı? Konuları konuşuldu. İşte 6 dakikada programdan öne çıkan başlıklar...

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Zerrin Pelin 'ölümsüzlük' için arananın ne olduğunu açıkladı

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, insanoğlunun ölümsüzlük arayışını CNN TÜRK'te değerlendirdi. Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında konuşan Pelin, 'ölümsüzlük' için arananın beynin yaşlanmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Pelin, "65 yaşından sonra her 5 yılda bir alzaymır olma riskiniz 2 kat artıyor. Bu 85'li yaşlara geldiğiniz zaman yüzde 30'lara varıyor. 90'lara vardığınız zaman bir plato çizdiği düşünülüyor ama orada ne olduğu çok belli değil. Dolayısı ile insanın aradığı şey aslında beynin yaşlanmamasını sağlamak. Aralık ayında bir kafa transplantasyonu yapılacak. Bu güç sahibi insanların erişebilecekleri bir şey. Dolayısı ile beyniniz sağlamsa ona uyduracak bir belki vücut bulacaksınız. İnsanoğlu artık vücut ile beyni birbirinden ayrıştırıp, birbirine bağlama yolunda. Hücre yaşlanmasını engellemek için yapılan bir çok çalışma var ama bu çalışmaların en yoğunu da 'Beynin yaşlanmasını nasıl engelleriz?' Şu ana kadar bulunmuş çok fazla bir şey yok. Alzaymırı engellemeye, yavaşlatmaya yönelik elimizde bir şeyler var ama beynin yaşlanmasını alzaymır olmasını engelleyebilirsek, ölümsüzlük değil ama daha sağlıklı bir beyin ile yaşama olasılığımızda olacak" dedi.

Yavuz Dizdar açıkladı: Sonsuza kadar yaşam mümkün mü?

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, 'uzun yaşam' ve 'sonsuz yaşam' hakkında açıklamalarda bulundu. Doğumdan yaşlılık dönemine kadar geçen süreyi örneklerle anlatan Dizdar, her gün Spor yapan, kötü bir alışkanlığı bulunmayan insanın yaşlanmamasının münkün olmadığını ve herkesin sonsuza kadar yaşadığı bir durumun olmayacağını söyledi.

Serkan Karaismailoğlu'ndan ölüm için dikkat çeken tanım

Hacettepe Tıp Fak. Öğr. Üyesi Dr. Serkan Karaismailoğlu, bilim insanları olarak ölmemenin çabasında olmadıklarını ancak buldukları sonuçların bir şekilde kendilerini 'ölümsüzlüğe' götürdüğünü söyledi. Ölümün bir adalet sistemi olduğuna da vurgu yapan Karaismailoğlu, "Ölüm müthiş bir adalet sistemi. Herkesi alıyor ve adil bir kavram. Herkes ölüyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS