hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Palm yağı tartışması: 'Maydonozda da kanserojen var'

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ünlü bir krem çikolata markasında kullanılan palm yağının kanserojen olduğu iddialarını CNN TÜRK'te değerlendiren Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, "Maydonozda, kerevizde de kanserojen maddeler var. Önemli olan dozu" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK'te Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel'de ünlü bir krem çikolata markasında kullanılan palm yağının kanserojen olduğu iddiaları uzmanlarca masaya yatırıldı.

  Dr. Yavuz Dizdar'dan palm yağı için çarpıcı iddia

  Programın konuklarından Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, hatırı sayılır bir toksikoloji uzmanı olduğunu belirterek, maydonozda, kerevizde bile kanserojen madde bulunduğunu söyledi.

  Palm yağı tartışması sürüyor: 'Söz konusu ürün kimyasal bomba'

  Nutella raflardan indiriliyor mu?

  "Ezber bozan şeyler" anlatacağım diyen Prof. Dr. Karakaya, şunları anlattı:

  "Yüzden fazla deney hayvanı kanserojeni aldık. Kahve içtiniz mi? 17 deney hayvanı kanserojeni aldınız. Veya maydonoz yediyseniz ama kerevizde de kanserojen maddeler var. Diyeceksiniz ki, bunlar kanser mi yapıyor? Hayır çünkü doz önemli. Bütün bu çalışmada, EFSA çalışması da hangi doz ne yapıyor riskini belirlemek için yapılıyor. Niye böyle çalışmalar yapılır. Çünkü söylenen bu maddeler zaten endüstride daha önce kullanılıyordu. İlaç endüstride ara madde olarak kullanılıyor. Bir madde endüstride kullanılınca toksik testleri yapılıyor. Gıda da rastlanınca insana ne kadar ulaşıyor diye araştırıldı. Risk her zaman var. Önemli olan izleniyor mu ve yönetiliyor mu? Her şeyde risk var yoksa."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA