hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Palm yağı tartışması sürüyor: 'Söz konusu ürün kimyasal bomba'

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ünlü bir krem çikolata markasının kullandığı palm yağının kanserojen olduğu iddialarını CNN TÜRK'te değerlendiren Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, söz konusu ürünü, "kimyasal bomba" olarak nitelendirdi. Aktaş, "Bu ürünün yarısı şekerden oluşuyor. Palm yağına gelene kadar onun içinde bir sürü katkı maddesi, lezzet artırıcı madde, bir sürü şeker ve mısır şurubu var. Bütün bunların birleştiği kimyasal bombanın içinde biz sadece palm yağını mı konuşacağız?" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK'te Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel'de ünlü bir krem çikolata markasındaki palm yağının kanserojen olduğu açıklamaları üzerine başlayan tartışmalar uzmanlarca masaya yatırıldı.

  Bakan Çelik'ten 'palm yağı' açıklaması

  Nutella kanserojen madde içeriyor mu?

  Programın konukları arasındaki Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, işlenmiş gıdaların, rafinasyondan geçen yağların ve genetiğine müdahale edilen gıdaların insanların gen yapısını bile bozduğuna dikkat çekerek, şunları vurguladı:

  "Olay basit anlamda palm yağının kanserojen olup olmaması meselesi değil. Bilmem ne krem çikolatasının kanserojen olup olmaması değil. Bahsettiğimiz krem çikolatanın yarısı şekerden oluşuyor. Palm yağına gelene kadar onun içinde bir sürü katkı maddesi, lezzet artırıcı madde, bir sürü şeker ve mısır şurubu var. Bütün bunların birleştiği kimyasal bombanın içinde biz sadece Palm yağını mı konuşacağız? Palm yağı işlemden geçmiş bir yağdır, burada sorun rafinasyondan geçmesidir. Siz zeytinyağını da rafine edip, Riviera yağı yaparsanız o da insan sağlığına zararlıdır. Ben bir doktor olarak işin ticaret yanına değil insan sağlığı yanına bakarım. Bu açıdan baktığımda da konuştuğumuz üründeki rafine palm yağıdır. Bu rafinasyon işlemi yağın zararlı hale gelmesine sebep oluyor. "

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA