hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye SU-35 alacak mı? Rusya'yı iyi bilen gazeteciden çarpıcı yorum

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CNN TÜRK'te konuşan Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, "Türkiye'nin SU-35 ile özellikle ortak motor üretimi söz konusu olabilir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BU BATI'YA VERİLEN BİR MESAJ"

  CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında SU-35'ler hakkında merak edilenler masaya yatırıldı. Programın konuklarından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav, ülkelerin kendi güvenliğinde çeşitlendirmeye gittiklerini vurgulayarak, "Benim anladığım kadarıyla bunların satın alınması Batı'ya verilen bir mesaj gibi. Ama bir yandan da he ülkenin kendi güvenliğinde çeşitlendirmeye gidiyorlar. Alımlar aracılığıyla ittifakları, müttefiklikleri çeşitlendiriyorlar ki belli bir ülkeye savunması bağlanmasın. Bu sadece Türkiye için geçerli değil, bütün ülkeler aynı şekilde yapıyor. Suudi Arabistan bun en çarpıcı örnek. ABD'nin şu andan en yakın müttefiki. Suudi Arabistan bile dış güvenliği için alımlarda Çin mallarını gözden geçirmeye başladı. Bu bile bize ülkelerin belli bir ülkeye bağımlı kalmadan savunma sanayilerinde ayarlamalara gittiğini gösteriyor. SU-35. Bir NATO üyesi" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ORTAK MOTOR ÜRETİMİ SÖZ KONUSU OLABİLİR"

  Rusya'yı iyi bilen Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu ise "SU-35 aslında 4+. Yani gelişmişlik standartlarında 5. nesil değil. 5. neslin bir öncesi. Türkiye'nin şöyle bir amacı olabilir. Uçağı da şimdi hardware ve software ayıracak olursak, hardware'i motorudur, software'i de yazılımıdır. Türkiye uçak motorları konusundan epeyce yol kat etmiş olmasına rağmen şuan Rus savaş uçaklarından özellikle kullanılan vektör dönüşümlü dediğimiz motorlar Türkiye'de şuan üretilmiyor. Onları üreden 3-4 tane ülke var. Türkiye'nin SU-35 ile özellikle ortak motor üretimi söz konusu olabilir. Çünkü Rusların uçak motorları Amerikan motorlarından daha iyi" yorumunu yaptı. 

  SU-35 İÇİN BAŞKA BİR İDDİA

  Hakan Çelik de SU-35 için şu iddiayı ortaya attı:

  "Belki de Türkiye türlü nedenlerden ötürü SU-35 almayacak ama milli muharip uçak projesi devam etmekte. Ve Türkiye kendi uçağını geliştirme hedefini ortaya koydu. 5. nesil olması hedeflenmekte. O uçağa da bir motor lazım. Bizim de kısa süre içerisinde bir motor geliştirmemiz kolay görünmüyor. Neredeyse 10 yıllık bir zaman gerekir. Türkiye'nin milli muharip uçağına acaba SU-35'lerde kullanılan motoru veya bir versiyonunu almayı da görüşmekte midir diye bir iddia ortaya atıyorum."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA