"Suriyeli göçmenler bir fırsattır"

Video: "Suriyeli göçmenler bir fırsattır"
<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'deki Suriyelilerin durumu gündemdeki önemini koruyor. İdlib'den gelebilecek yeni bir göç dalgası öncesinde, Türkiye'de bulunan göçmenlerin durumu CNN TÜRK'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında masaya yatırıldı. Türkiye'deki Suriyeliler konusunda kapsamlı birer rapor hazırlayıp kitap haline getiren Kamu Denetçiliği Kurumu’nun başındaki isim Şeref Malkoç ile Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Sare Aydın, mültecilerin son durumu hakkında bilgi verdi.

Türkiye'deki Suriyelilerin durumu gündemdeki önemini koruyor. İdlib'den gelebilecek yeni bir göç dalgası öncesinde, Türkiye'de bulunan göçmenlerin durumu CNN TÜRK'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında masaya yatırıldı. Türkiye'deki Suriyeliler konusunda kapsamlı birer rapor hazırlayıp kitap haline getiren Kamu Denetçiliği Kurumu’nun başındaki isim Şeref Malkoç ile Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Sare Aydın, mültecilerin son durumu hakkında bilgi verdi.

Programda Türkiye’nin acilen entegrasyon konusunda adımlar atması gerektiğini dile getiren KADEM Başkanı Sare Aydın, Suriyelilere geri gidecek birer misafir olarak bakmanın artık yanlış olacağını dile getirdi ve en fazla yüzde 30’unun geri dönebileceğini söyledi.

Suriyeli göçmenlerin özellikle tarımda önemli ölçüde işgücü ihtiyacını karşıladığı belirten Şeref Malkoç, sorunun iyi yönetilmesi halinde bir fırsat olacağına dikkat çekti. İnsan gücünün çok önemli olduğuna dikkat çeken Malkoç, 10-15 yıl içinde Türkiye'de eğitim almış Suriyeli göçmenlerin ülkeye büyük fayda sağlayacağını iddia etti.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS