hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçmen oyunu neye göre kullandı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCnnturk.com

  24 Haziran seçimleri ile ilgili seçmen tercihleri araştırma konusu oldu IPSOS tarafından yapılan toplam 2 bin 906 kişiyle görüşülen 24 Haziran sandık sonrası araştırmasında seçmenin tercihine iki aydan daha önce karar verdiği görülüyor. Araştırmada seçmenin tercihini etkileyen faktörler de var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  IPSOS araştırma şirketinin yaptığı araştırma, seçmen tercihlerinin 24 Haziran seçimleri öncesi nasıl şekillendiği hakkında bilgi veriyor. CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan IPSOS Türkiye CEO'su Sidar Gedik, araştırmanın detaylarını anlattı. 

  IPSOS sandık sonrası araştırması

  Toplam 2 bin 906 kişiyle görüşülen araştırmaya göre; seçmenin yüzde 75'inin kararını iki ay önce verdiği görülüyor. Hangi partiye oy vereceğine seçmenin yüzde 6'sı son bir hafta içinde, yüzde 5'i sandık başında, yüzde 5'i ise son bir hafta ile bir ay arasında karar verdi.

  Seçmen geleceğe nasıl bakıyor?

  "Oy tercihinde etkili olan ne?" sorusuna cevap, partilere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin AK Parti seçmeni yüzde 71 ile lidere oy verirken, CHP'li seçmenin yüzde 42'si parti politikalarına ve vaatlere oy verdi. MHP seçmeninin yüzde 47'si ise partinin kendisine oy verdi.

  Araştırma, Cumhurbaşkanı seçiminde ise seçmenin çoğunluğunun Cumhurbaşkanı tercihine iki aydan daha önce karar verdiğini gösteriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmada seçmenlerin eğitim, yaş ve cinsiyetlerine göre dağılımıyla ilgili bilgiler de var. Örneğin AK Parti ve CHP'nin 45 yaş üstünden daha fazla oy aldığı, MHP'nin ise 30-44 yaş aralığından oy aldığı görülüyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA