14 Eylül 2017 Türkiye'nin Gündemi özet

  1. TV CNN TÜRK
  2. Programlar
  3. Türkiye'nin Gündemi
Video: 14 Eylül 2017 Türkiye'nin Gündemi özet
Ahu Özyurt'un sunduğu <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'nin Gündemi programının 14 Eylül 2017 Perşembe tarihli bölümüne Ersan Şen, Alaaddin Varol, Selami Öztürk, Cüneyt Toraman, Ahmet Kasım Han ve Müfid Yüksel konuk oldu. İşte 6 dakikada programdan öne çıkan başlıklar...

Ahu Özyurt'un sunduğu Türkiye'nin Gündemi programının 14 Eylül 2017 Perşembe tarihli bölümüne Ersan Şen, Alaaddin Varol, Selami Öztürk, Cüneyt Toraman, Ahmet Kasım Han ve Müfid Yüksel konuk oldu. İşte 6 dakikada programdan öne çıkan başlıklar...

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Programdan öne çıkan başlıklar şöyle:

Han: Barzani iyi bir taviz koparabilirse referandumu erteler

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Barzani'nin iyi bir referandum koparabilirse referandumu erteleyebileceğini belirtti. Han, "Barzani elini çok yüksek açtığı için, iyi bir taviz koparabilirse, o tavizin üzerinden bunu referandumu erteleyebilir. Fakat ertelemenin üstünden bu işin tamamen rafa kalkması gibi bir şey çıkmaz. Belli seneler geçebilir ama bu referandum yine yapılacaktır" dedi.

Şen: Türkiye'nin bu oyunu bozması lazım

Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen, Türkiye'nin Irak'ta yapılan bu referandum oyununu bozması gerektiğini söyledi. Şen, "Tamam Kürtler bağımsız bir devlet istiyor. Orada menfaatleri var. Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve birkaç memleketin ne menfaatler peşinde koştuğunu da aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Türkiye'nin bu oyunu bozabilmesi lazım" dedi.

Müfid Yüksel'den cenaze gerginliğiyle ilgili çarpıcı anekdot

Gazeteci - Sosyolog Müfid Yüksel, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşananlar hakkında çarpıcı bir anekdot verdi. Yüksel, "Cemalettin Kaplan Almanya'da sürgünde öldü. Ailesi Erzurum'daki aile mezarlığında defnetmek istedi. Medyada buna çok fazla karşı çıkıldı. O dönemde, Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, televizyonda açıkça dedi ki; 'Bir insanın geçmişi ne olursa olsun, insanca gömülme hakkına sahiptir' dedi. Cemalettin Kaplan'ın cenazesi Erzurum'da hiçbir olay olmadan, rahatlıkla aile mezarlığına gömüldü" dedi.

Toraman: Siyasi partiler ayrışacak

Hukukçu Cüneyt Toraman, başkanlık sistemiyle beraber 2019 seçimlerinde siyasi partilerin ayrışacağını iddia etti. Toraman, "Benim hukukçu olarak kişisel gözlemim şu; parlamenter sistemde partiler seçime bütün girer, bütün çıkarlar. Ama başkanlık sisteminde öyle olmayacak. Yani siyasi partiler ayrışacak. Yani başı bir tarafa, ayakları bir tarafa ayrılacak. Dolayısıyla inanılmaz kaymalar olacak. Ben bütün partiler için aynısının olacağını düşünüyorum. En doğru stratejiyi yürüten, bu seçimi alacak" dedi.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS