Okul öncesi eğitimin önemini biliyor musunuz?

Video: Okul öncesi eğitimin önemini biliyor musunuz?
Toplumla ve dünyayla daha uyumlu, sosyal zekası gelişmiş, kendini ifade edebilme yeteneği yüksek bireylerin yetişmesi için okul öncesi eğitimin önemi tüm dünyada kabul görmüş durumda. <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de de ailelerin, çocuklarının en iyi şartlarda büyümesi ve yetişkinlik döneminde başarılı ve uyumlu bireyler olması için okul öncesi eğitime olan talepleri gün geçtikçe artıyor.

Toplumla ve dünyayla daha uyumlu, sosyal zekası gelişmiş, kendini ifade edebilme yeteneği yüksek bireylerin yetişmesi için okul öncesi eğitimin önemi tüm dünyada kabul görmüş durumda. Türkiye'de de ailelerin, çocuklarının en iyi şartlarda büyümesi ve yetişkinlik döneminde başarılı ve uyumlu bireyler olması için okul öncesi eğitime olan talepleri gün geçtikçe artıyor.

Türkiye'de ebeveynlerin genel kanısı, çocukların ana dilini çok iyi konuşabildiği yaşa kadar ikinci bir dil öğrenmemesi yönündeyken, dünyadaki eğilim bunun tam aksini gösteriyor. Aileler, çocukların kafasının karışabileceği ve bu durumun yetişkinlik döneminde farklı sorunlara yol açabileceği kaygısı taşısa da bilimsel çalışmalar 0-6 yaş arasında iki dilli eğitim alan çocukların analitik düşünme yetisinin daha da geliştiğini gösteriyor. Özellikle Belçika, İsviçre gibi ülkelerde neredeyse tüm çocuklar birden fazla dil öğrenerek büyüyor. 

Çift dilli eğitimin çocuklara ne tür avantajlar sağladığını konunun uzmanına sorduk. İstanbul Tarabya'da bulunan La Petite Ecole anaokulu, uzun yıllar çift dilli eğitim veren kurumlarda başarıyla görev yapan Fransız devlet nişanına sahip eğitmen Anne Laure Delemen'in pedagojik danışmanlığında Kudret Koç tarafından kuruldu. Anaokulunun öncelikli amacı, doğa bilincine sahip, psiko motor yetilerini en üst düzeyde kazanmış ve birey olma sorumluluğunu taşıyan insanlar yetiştirmek.

2-6 yaş arası Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim gördüğü okulda, Fransız öğretmenler eşliğinde Fransızca ve Türkçe eğitim veriliyor. Çocuklar, eğitim süreci içinde, Fransızca'yı sadece bir yabancı dil olarak öğrenmekle kalmıyor, Fransız kültürünü de tanıyorlar. Okulun bahçesinde organik tarım yapma imkanı bulan çocukların doğa bilincinin gelişmesi de okulun sunduğu diğer avantajlar arasında yer alıyor.

Kurucu müdür Kudret Koç, Le Petite Ecole'ün çocukların gelişimi için oldukça dolu bir eğitim programı olduğundan bahsetti. Koç, iki dilli eğitimin ve açık alan aktivitelerinin önemi vurgularken kreş ile anaokulu arasındaki farkı da anlattı.

Pedagojik danışman Anne Laure Delemen, bütün dünyada kabul gören Fransız okul öncesi eğitim modelinin önemini ve çocukların kusursuz şekilde Fransızca öğrenmesi için gerekenleri aktardı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS