hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sağlığınız için sütle ilgili bilmeniz gereken yaşamsal değerde 5 bilgi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Süt, doğduğumuz günden başlayarak, yaşamımızın her evresinde son derece önemli bir besin maddesidir. Ancak bu değerli besin maddesinin doğru şekillerde üretilmediğinde insan sağlığı açısından ciddi sağlık riskleri oluşabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu nedenle süt tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Gıda uzmanı Prof. Dr. Tansel Şireli sokak sütleri hakkındaki 5 önemli bilgiyi açıkladı. Buna göre denetimsiz olarak “sokak sütü” tabiri ile açıkta satılan sütlerinin kaynağından ve kalitesinden emin olmadığımızı belirtmektedir. Ayrıca açıkta satılan çiğ sütlerin evde kontrolsüz bir şekilde yapılan uzun sureli kaynatma işlemlerine bağlı olarak, başta süt vitaminleri olmak üzere besin öğelerinde kayıplar da yaşanabilmektedir.

  Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknisyenliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tansel Şireli, tüketicilerin sokak sütünün organik olmadığının altını çizerek 5 maddeyle sokak sütlerinin olumsuz yönlerini sıraladı:

  1. Süt sağımı ve taşımasında hijyen çok önemlidir.

  Yetersiz ahır ve personel hijyeni koşullarında yapılan sağımlarda ; hayvanların meme ucu ve deri gibi hayvanın kendisinden, veya sağım yapan insanların ellerinden ve sağım yapılan aletlerden (sağım makinesi, kaplar vb.) mikroplar ve yine çevresel kirletiçiler olarak bilinen toz, toprak ve gübre ile sütün kalitesi bozabilir. Diğer yandan, sağılan çiğ sütün hemen soğutulması ve soğuk zincirde (4 derecede) muhafaza edilmesi gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2. Sütün güvenliğini çıplak gözle anlamak mümkün olmaz.

  Yapılan araştırmalar, denetlenmemiş açıkda satılan sütlerin bozulmalarının önlenmesi için sütlere karbonat, nişasta ve hatta çamaşır suyu gibi çok farlı zararlı kimyasallar katıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu sütlere aldatma amacıyla besin unsurlarından yağın alınarak, yerine su ilave edildiği de yine bilinen hileler arasındadır.

  3. Açık sütü tencerede kaynatmak güvenlik ve kalite için yetmez.

  Sütün içinde bulunabilecek zararlı mikroorganizmaların bir kısmı kaynatılarak yok edilse de, mikotoksin ve diğer bazı kimyasallar kaynatma işlemi ile yok edilemez. Ayrıca evde kontrolsüz bir şekilde uzun sureli kaynatma sütün içinde bulunan vitaminlerde %5 ile %100 kadar varan oranlarda kayıplar şekillendirebilir. Bu durum sütün besin değerlerinin ciddi oranlarda kayıplarına neden olabilir.

  4. 'Bana bir şey olmaz' demeyin.

  Denetlenmemiş ve ısı ile zararlı mikroplarından arındırılmamış açıkta satılan sütler hayvanlardan insalara geçebilen tüberkülosiz ve brusellosiz gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca bu sütler, herhangi bir analize tabi tutulmadığı için sadece tüberküloz gibi hastalıkları oluşturabilen biyolojik etkenleri değil toprak, gübre, taş gibi fiziksel; deterjan veya boya gibi kimyasal maddeler de içerebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  5. Açıkta satılan sütlerin organik ya da doğal olduğu düşüncesi en yaygın yanlıştır.

  Açıkta satılan sütler organik değildir. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın belirlediği standartlar söz konusudur. Standardı sağlayan ürünler için "organiklik logosu" verilir. Güvenilir içme sütü, sağımdan tüketime kadar takibi ve kontrolü mümkün olan sütlerdir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow