hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Salgın gibi virüs fırtınası…

  Salgından sonra, viral hastalık yükü zirve yaptı. Yoğun bakım doluluk oranlarında ciddi oranda artış var. Doktorlar, tıpkı salgın zamanı olduğu gibi “maske takın” uyarısı yapıyor. Peki viral hastalıklara karşı nasıl korunabiliriz? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Kansu yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salgın gibi aramızda dolaşıyor. Uzun süre geçmiyor. Yoğun bakımlarda tedavi gören kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

  Öyle ki kırgınlık halsizlik ateş ve öksürükle başlayan bu hastalıklar yoğun bakıma kadar uzanabiliyor.

  Ülke genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70 seviyesinde, İstanbul'daysa bu rakam yüzde 80'in üzerinde.

  Salgın gibi virüs fırtınası…

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Kansu konuyla ilgili, “Hasta bir toparlama sürecine giriyor ama sonra haftalarca öksürük, solunum yolu enfeksiyonu gibi şeylerle uğraşıyor. Özellikle kronik hastalığı olan 65 yaş üstü grubumuzda hastane yatışlarını ve yoğun bakıma yatışları artırıyor” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Solunum yolu enfeksiyonlarındaki artış endişe veren tabloya neden oldu. Uzmanlar tıpkı pandemi de olduğu gibi "maske takın" çağrısı yaptı. “Hastaneye geldiklerinde maske takmalarını istiyoruz 1 toplu taşıma da maske takmalarını istiyoruz üçüncü öneriyse semptomlar olduğunda akraba komşu ziyaretlerini gezilerimizi biraz ertelememiz gerekiyor. Şu an toplumda yoğunlaşmış bir viral yük var.”

  Salgın gibi virüs fırtınası…

  Viral hastalıklardan korunmanın en güçlü yollarından biriyse aşı olmak. “Özellikle 65 yaş üstü kişilere sağlık bakanlığımız aile hekimleri vasıtasıyla bunu yapıyor. Kronik hastalığı olanların grip aşısı olmalarını istiyoruz. Bu kişiler aşı olmadığı takdirde ağır geçebiliyorlar. Şu an mevcut sorunu hastanelerde yatışı yoğun bakımlardaki doluluğa sebebiyet verebiliyorlar.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow