Selfie ısrarı yavru yunusu öldürdü

Selfie ısrarı yavru yunusu öldürdü

Arjantin’deki tatil köyünde turistlerin "selfie" çekmek için denizden dışarı çektiği yavru yunus balığı, kara şartlarına dayanamayarak öldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arjantin’deki Santa Teresita tatil köyünde kalan turistler kıyıya vurduğunu gördükleri yavru yunusu, beraber fotoğraf çekilebilmek için sahile kadar taşıdı. Karaya çekilen yavru yunus, sıcağa dayanamayarak öldü.

Kaza sırasında sahilde bulunan Hernan Coria’nın çektiği fotoğraflarında Santa Teresita tatil köyündeki kalabalığın yunusun etrafını sardığı görüldü. İnsanlar sahile vuran yavru yunusu denize iterek kurtarmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar.

Aslında tatilciler, kıyıya yaklaşan savunmasız memelilerin hemen denize geri götürülmesi konusunda uyarılmıştı. Aksi takdirde sıcağın yunuslar için ölümcül olduğu önceden belirtilmişti. Ama yunuslarla resim çekilmek isteyen turistlerin bu uyarıyı göz ardı edişi, yavru yunusun ölümüne sebep oldu. Vahşi tabiat grubundan bir temsilci; “Bu olay insanlara yunusların hemen denize dönmesinin ne kadar önemini olduğunu hatırlatır diye umuyorum” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Franciscana yunusu diğer türler gibi suyun dışında çok fazla kalamıyor. Yağlı, çok kalın bir derisi olan bu yunusların vücut ısısı çok yüksek oluyor dolayısıyla sudan çıkmaları susuz kalmalarına ve ölmelerine sebep oluyor. Vahşidoğa savunucuları bu yunus türünün sadece Uruguay, Brezilya ve Arjantin kıyılarında olduğu konusunda uyardı.