hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Solunum yolu hastalıklarında artış

  Havanın soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığı vakalarında da artış yaşandı. Solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışın normal olduğunu söyleyen İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Güneş Şenol, kapalı alanlarda uzun süre durulmaması uyarısında bulunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kışın gelmesiyle birlikte solunum yolu hastalıklar da kapıya dayandı. Özellikle çocuk hasta sayısında ciddi artış yaşandı. İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Prof. Dr. Güneş Şenol ise kapalı alanlarda çok fazla durulmaması konusunda uyarıda bulundu. “Beklediğimiz üzere zaten kış aylarında her zaman soğuk algınlığı tarzı rahatsızlıklar artıyor. Bu sene de özellikle son 2 haftadan beri acil servise başvurularda hem erişkin hem de çocuk gurunda artışlar oldu. Bir kere uyku çok önemli, beslenme önemli, açık havada mümkün olduğunda açık havada, günlük aktivitenin korunması önemli. Hasta olan olmayan birçok kişi kapalı alanlarda zaman geçiriyor. Bu bulaşıcılığı artırıyor.”

  Solunum yolu hastalıklarında artış

  Peki bir şikayet durumunda ne yapmak gerek?

  “Herhangi bir solunum yolu şikayeti olduğu zaman ateş özellikle evde kendimiz dinlenip uyuyup sıcak bir şeyler içip eğer geçmiyorsa, ateşimiz yükseliyorsa, öksürük ve nefes darlığı oluyorsa öncelikle başvurmamız gereken yer aile hekimlerimiz.”

  Solunum yolu hastalıklarında artış

  Antibiyotik kullanımıysa tedavinin öncelikli parçası değil.

  “Hiçbir şekilde soğuk algınlığı kliniği olan hastalarda öncelikle düşünülmesi gereken ilaç grupları değil.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow