109 yaşında penguenler için kazak örüyor

109 yaşında penguenler için kazak örüyor

109 yaşında penguenler için kazak örüyor

Avustralya'nın en yaşlısı, 109 yaşındaki Alfred Date küçük penguenler için kazak örüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alfred Date hiçbir zaman kendisinden istenen bir şeye "Hayır" diyememiş pek tatlı bir insan. Ancak belki de 108 yaşında demediği "Hayır" ilk kez onu haberlere taşıdı. Çünkü bu kez kendisinden istenen ve "Hayır" diyemediği şey küçük penguenler için kazak örmesiydi.

Phillip Adası Penguen Vakfı, elinden örgü işi gelenlerden geçtiğimiz yılın Mart ayında bir şey istedi. Bölgede daha önce yaşanan petrol sızıntısı penguenleri zor durumda bırakmıştı. 2001 yılında Phillip Adası civarında yaşanan sızıntıda 438 penguen petrole bulanmış, kazaklar sayesinde yüzde 96'sı kurtarılmıştı. Olası bir başka petrol sızıntısında vücutlarına petrolün yapışmasını önlemek amacıyla küçük penguenler için örülecek yün kazak talebinde bulunuldu. Bütün dünyadan yanıt gecikmedi.

Ancak bu "örücü"ler arasında öyle biri var ki hikaye tam bu noktada iyice ilginçleşiyor: Alfred Date. 

Yaşlılar için bakım sunulan özel bir köyde kendi evinde yaşayan Alfred "Sanırım 12, 13 saattir buradayım, bu koltuktayım." diyor. "İki kız (hemşire) geldi ve bana 'Sizin elinizden örgü geldiğini biliyoruz.' dedi."

Büyük büyük babasının üvey kız kardeşi Alfred'in eline tığ ve yün sokuşturalı 80 yıl olmuş. İstek üzerine ilk kez yeğeni için 1931 yılında kazak ören Alfred o günden sonra durmamış, örmeye devam etmiş.

Kuruluştan Danene Jones, Alfred'in katkıları hakkında görüşleri sorulduğunda "İnanılmaz bir şey. Penguen Vakfı'na ayırdığı zaman ve çabaları dolayısıyla çok ayrıcalıklı hissediyoruz." diyor.

Alfred'e uzanan mikrofona ise şu sözcükler ulaşıyor: "Hata yapmamaya çalışıyorum ve hata yaparsam kendimi affetmiyorum. Ama sanırım yaşamın normal süresinin ötesine geçmiş birinin kusuruna bakılmaz."

(Kaynak: nolm.us.com)

Suat Kılıç'ın Twitter hesabı hacklendi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'de üç Müslüman genç başlarından vurularak öldürüldü