hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ada İsminin Anlamı Nedir? Ada İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Ada İsminin Anlamı Nedir Ada İsmi Kuranda Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Ada ismi ülkemizde çok daha fazla sayıda anlama sahiptir. Aynı zamanda bu isim, belli bir anlamı sayesinde gündelik hayatta da bilinen bir isimdir. Özellikle de çocuklar için kullanılacak olan en güzel isimler arasında yer alır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ada İsminin Anlamı Nedir?

  Kökeni Türkçeye dayanan Ada ismi, aynı zamanda sözlük anlamı ile de değerlendirilir. Bu ismin en önemli özelliği ise, hem kız hem de erkek çocukları için de sıkça kullanılabilir olmasıdır. Ama Ada aslında unisex bir isimdir. Yani hem kız bebekler hem de erkek bebekler için kullanılır. Türkçe karşılığı olarak da, “Dört tarafı sularla çevrili olan bir kara parçası” şeklinde ifade edilir.

  İsminden de anlaşılacağı gibi Ada ismi, “Dört tarafı sularla çevrilen kara parçası” olarak tabir edilir. Aynı zamanda bu isim, trafik ile ilgili farklı anlamlarla da ele alınıyor. Diğer yandan, armuttan yapılan pekmez ya da pekmez şeklinde ifade ediliyor. Bu anlamlar da ülkenin değişik bölgelerinde ve farklı şekillerde ele alınır.

  Özellikle de dört bir yanı sularla çevrili olan kara parçalarını tanımlamak için Ada kelimesi kullanılır. Bu kelime ise, özellikle kız ve erkek çocukları için özel bir isim olarak da ele alınıyor. Anlamının yanı sıra ayrıca telaffuzu üzerinden beğeni toplayan ve hoş okunuşu isimlerden birisidir. Tek başına ya da başka isimlerle bir arada da kullanabilirsiniz. Kız ya da erkek bebeğiniz için bir isim arıyorsanız, Ada ismini de tercih edebilirsiniz.

  Ada İsmi Kur'an'da Geçer mi?

  Son zamanların en popüler isimleri arasında yer alan Ada ismini araştıran ebeveynlerin en çok merak ettiği konular arasında bu ismin Kur’an’da geçip geçmediği de yer alıyor. Ada ismi, Kur’an’da geçen bir isim değildir. Ama anlamı bakımından dinimizce Ada isminin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  Ada İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Ada ismi, özellikle de başka isimlerle çok güzel bir uyum sağlar. Ama bu ismi, tek başına kullanmak isterseniz çok daha güzel bir etki yaratır. Ada kelimesi, dilimizde çok sık kullanılan kelimeler arasında yer alır. TDK'ye göre Ada kelimesi anlamı ise şu şekildedir:

  Deniz ya da göl suları ile çevrilmiş olan küçük bir kara parçası ve cezire demektir.

  Tali yoldan ana yola doğru güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına doğru yapılan, çizgilerle ayrılmış olan bölümdür.

  Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve arsayı kapsayan yapılar topluluğudur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow