Adına GSM hattı olmayan kadına bin 890 liralık fatura

A A

10.05.2016 - 12:39 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Sivas'ın Suşehri ilçesinde yaşayan Bahar Canpolat, adına habersiz çıkarıldığı belirlenen 14 GSM hattına bin 890 lira tutarındaki faturaları için icra tebligatı gelmesinin hem şaşkınlığını hem de üzüntüsünü yaşıyor.

Adına GSM hattı olmayan kadına bin 890 liralık fatura

İlçe merkezinde yaşayan 20 yaşındaki kadın, bir süre önce kayınbabasının telefonuna gelen mesajın ardından e-devlet şifresiyle girdiği "www.turkiye.gov.tr" adresinden, başka kişi veya kişilerce haberi olmadan adına 14 adet faturalı GSM hattı çıkarıldığını öğrendi. Kısa süre sonra Bursa 4. İcra Müdürlüğünden bu hatların borçlarına ilişkin adresine bin 890 liralık icra tebligatı gelmesinin şaşkınlığını yaşayan Canpolat, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ve Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikayette bulundu.

Hatların bilgisi dışında alındığını belirterek borcu kabul etmeyen Bahar Canpolat, Bursa 4. İcra Müdürlüğü'ne sunulmak üzere Suşehri İcra Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesi verdi. Canpolat, ilk kez kayınbabasının hediyesiyle geçen yıl mart ayında cep telefonu sahibi olduğunu söyledi. Telefonda kayınpederinin üzerine kayıtlı kontörlü hattı kullandığını ve adına GSM hattı olmadığını dile getiren Bahar Canpolat, haberi olmadan üzerine 14 hat çıkarıldığını ve bin 890 lira borcu olduğunu öğrenince çok şaşırdığını ve korktuğunu anlattı. Canpolat, hatları kendisinin almadığını ve olayın bir an önce çözülmesini istediğini ifade ederek, "Bu olay bizleri çok üzdü. Suçluların bir an önce bulunmasını istiyorum" dedi.

Bebek sevincini yaşayamadılar

Zekeriya Canpolat da gelini adına çıkarılan 14 faturalı hattın tamamının Ağustos 2015'ten sonra kullanıma açıldığını öğrendiklerini aktardı. Gelininin telefonuna ulaşılamayınca nisan ayında kendi üzerine kayıtlı diğer hatta gelen mesajın ardından ilgili operatör firmasının hukuk bürosuyl airtibata geçtiğini anlatan Canpolat, "Gelinimin adına faturalı hat açıldığını ve borcu olduğunu söylediler. Ben de gelinimin bugüne kadar hiç telefonu olmadığını söyledim. Bir tane kontörlü hattı olduğunu ve o hattı hediye olarak aldığımı söyledim. Bizim böyle hatlarımızın olmadığını söyledik ve sadece emniyete değil, BİMER'e de şikayet ettik. Sonuç bekliyoruz" diye konuştu. Zekeriya Canpolat, ilgili operatör firmasını aradıklarını ve herhangibir sonuç alamadıklarını dile getirerek, "Gelinimin daha yeni bebeği oldu. Ailece bu sevinci yaşayamadık ve moralimiz çok bozuk. Bu hatlar nasıl çıkartıldı? Gelinimin kimlik bilgilerini nasıl ele geçirdiler, bilmiyoruz. Devletimizden bu konunun aydınlatılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Faturalı hatların nerelerden alındığı konusunda kendilerine hiç bir bilgi verilmediğini de söyleyen Canpolat, gelininin kimlik bilgilerini ele geçiren kişilerin başka dolandırıcılık yöntemlerini kullanmalarından korktuklarını da sözlerine ekledi.