hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bacakta ağrı artıyorsa dikkat

  Bacakta ağrı artıyorsa dikkat
  expand

  Bacak ağrısı, vücudun bel bölgesinden başlayarak ayak bileğine kadar olan bölgede meydana gelen gerçek veya olası doku hasarlarına bağlı olarak ortaya çıkan ağrı hissidir. Bu ağrı, bacak bölgesinde bulunan kemikler ve dokulardan kaynaklanabilir veya farklı sağlık sorunları nedeniyle meydana gelebilir. Bacak ağrısının sebepleri arasında kas ağrıları ve kramplar da yer alabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, bacaklarda meydana gelen ağrılarla ilgili önemli bilgiler sunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bacak ağrılarının birçok sebebi olabilir. Özellikle bacak ağrıları sürekli hale gelmişse, belli bir harekete bağlı olarak ağrı artıyorsa ve hareket kısıtlılığına sebep oluyorsa işte o zaman ciddi sağlık sorunlarının işaretidir. Damar ve sinir hastalıkları nedeniyle de bacak ağrıları meydana gelebilir.

  Bacak ağrılarının diğer nedenler ise; Bel fıtığı, sinir sıkışması, damar sertliği, huzursuz bacak sendromu, eklem problemleri, şeker hastalığı, hamilelik ve çocukluk dönemine bağlı büyüme ağrılarıdır.

  Bacak Ağrısı Tedavisi

  Hasta bacak ağrısından yakınır ancak ağrıyı yapan nedenin doğru şekilde ortaya konulup tedavinin bu nedene göre yapılması şarttır. Aksi taktirde gerçek neden gözden kaçırıldığı için tedavi de olamaz, hastalıkta kronikleşir. Bacak ağrıları, bacağın kendi dokusundan kaynaklanabildiği gibi yansıyan ağrılarda bacakta hissedilebilir.

  Kemik, eklem, tendon, sinir, kas ve damarlardan kaynaklanan sorunlar ağrıya neden olabilir. Bacak ağrısı nedenleri bel fıtığı, Priformis Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Aşil Tendiniti, diabet, huzursuz bacak sendromu, bacak damar problemleri olarak sayılabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca birkaç neden birarada bulunabilir. En bariz olana yapılan işlem yetersiz kalır ve hasta iyileşemez. Bu nedenle sadece bir neden olduğunda bile sadece bir tedavi yönteminin yetersiz kaldığını da sıklıkla görmekteyiz. Bu nedenle hastalarımızın mutlaka bu konuda Uzman hekime başvurup tedavisinin yeterince ve hakkıyla yapılmasını sağlamalıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow