hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Berat Kandili ne zaman, hangi gün 2022? Diyanet Berat gecesi ne zaman?

  Berat Kandili ne zaman, hangi gün 2022 Diyanet Berat gecesi ne zaman
  expand

  2022 Berat Gecesi’nde eller semaya açılacak ve dualar edilerek ibadetler gerçekleştirilecek. 2022 Berat Kandili tarihi Diyanet’in dini günler takvimi içerisinde paylaşılmıştı. Peki, bu yıl Berat Kandili ne zaman, hangi gün?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Af, arınma ve kurtuluş gecesi olduğuna inanılan Berat Kandili 2022 yılında ibadetle geçecek. Kandil gecesinde ibadetlerini gerçekleştirecek olanlar Diyanet’in dini günler takvimi üzerinden kandili ne zamana denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. İşte kandil tarihi ile ilgili bilgiler…

  BERAT KANDİLİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN? DİYANET BERAT KANDİLİ TARİHİ

  2022 dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre Berat Kandili bu yıl 17 Mart 2022 Perşembe gününe denk gelecek. Geceyi ibadet ederek geçirecek birçok kişi dualarını edecek.

  BERAT KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

  Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

  Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 19

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow