hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bu 7 yiyeceği buzdolabına koymayın

  Bu 7 yiyeceği buzdolabına koymayın
  expand

  Buzdolabında saklanması ve saklanmaması gereken birçok yiyecek bulunuyor. Ancak buzdolabında saklanmasının uygun olduğu düşünülen bazı yiyecekler, bu durumda tazeliğini yitiriyor ve hızlıca bozuluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yiyecekleri en taze ve sağlıklı haliyle tüketmek için nerede saklandığı oldukça önemlidir. Her gıda, buzdolabında olmaması gerekiyor. İşte buzdolabına konulmaması gereken 7 yiyecek...

  ZEYTİNYAĞI

  Balda da olduğu gibi, zeytinyağını buzdolabında saklarsanız donar ve lezzeti azalır.

  TEREYAĞI

  Sağlıklı olmasıyla oldukça tercih edilen tereyağ, kapalı bir kutuda oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Bu durumda uzun süre tazeliğini korur. TURŞU Her türlü turşuyu buzdolabından uzak tutun. Kavanozdaki turşular güneş görmediği takdirde uzun süre taze kalır. Ancak turşunun kapağını açtıysanız, buzdolabında saklayabilirsiniz.

  EKMEK

  Ekmeği buzdolabına alırsanız tazeliğinin kaybolmasına neden olursunuz. Eğer ekmeği uzun süre tüketmeyecekseniz buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kısa sürede tüketecekseniz buzdolabında saklamanıza gerek yok.

  DOMATES

  Domates buzdolabında saklandığında ömrü uzar. Ancak bu durum aynı zamanda domatesin tadını da azaltır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUZ

  Kararma ve olgunlaşma durumu yoksa muzun yapısında bulunan enzimler onu hali hazırda sıcaktan korur. Bu yüzden buzdolabında muz, kolaylıkla bozulur. BAL Balın içeriğindeki doğal şeker molekülleri soğuk ortamda kristalleşerek şekerlenme meydana gelir. Bu nedenle buzdolabında saklamamanız tavsiye edilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow