Burka nedir, ne demek? Taliban’dan ‘burka infazı'

Burka nedir, ne demek? Taliban’dan ‘burka infazı'

Burka nedir, ne demek? Taliban’dan ‘burka infazı'

Taliban’ın burka giymeyi reddettiği gerekçesiyle bir kadını Afganistan’da infaz ettiği görüntüler tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Geçtiğimiz günlerde ılımlı açıklamalar yapmasına rağmen aksi şekilde hareket eden Taliban’ın burka konusundaki hassasiyeti de ortaya çıkmış oldu. Peki, burka nedir, ne demek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban’ın Afganistan’ın birçok şehrini ele geçirmesinin ardından ülkeden yoğun bir göç başlamıştı. Kısa süre önce Kabil’e de giren Taliban’ın sözcüleri yaptıkları açıklamalarda ılımlı bir tavır ortaya koysalar da infaz görüntüleri söylenenlerin tam aksine hareket edildiğini gösterdi. Son olarak Taliban’ın ‘burka’ giymediği gerekçesiyle bir kadını infaz ettiği görüntüler büyük tepki çekti.

BURKA NEDİR, NE DEMEK?

Bir kıyafet türü olan burka vücudun tüm bölgelerini kapatan ve sadece göz kısmında delikler bulunan örtü olarak adlandırılabilir. Bazı bölgelerde geleneksel olarak tercih edilen kıyafetlerden biri olan burka Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da da oldukça yaygın şekilde kullanıyor.

Kan donduran görüntüler: Taliban'dan Afgan kadına infaz

İçerisindeki kişinin hiçbir alanının görülmediği burka kıyafetinde sadece görüşü sağlayabilmek amacıyla göz bölgesinde delikler bulunuyor. Burka giyen kişi buradan kısıtlı görüşle hareketlerini sağlıyor.

Burkayla kitap tanıtan İngiliz model ve oyuncu Lily Cole’a sert tepki