Çini kursu engellileri hayata bağladı

EDES programı kapsamında Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde hazırlanan "Engelsiz Akademi Projesi" ile hayata geçirilen seramik kursu, bedensel ve zihinsel engelli bireyler ile ailelerine umut oldu.Çanakkale Eceabat ilçe merkezi ve 12 köyden 55 engelli bireyin katıldığı projede seramik kursu açıldı. Çanakkale'ye özgü çanak çömlek ve anıt figürlerinden esinlenerek elleriyle yoğurdukları seramik çamuruna şekil veren engellilerin ortaya çıkardıkları objeler, takdir topluyor.
Proje Koordinatörü ve Eceabat Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Yurttakal: "Etkinliğin başından itibaren bireylerin el koordinasyonları ve dikkatleri gelişti. Hareketlerinde önemli derecede düzelme yaşandı. Engelli bireyler kursta iken aileler de rahat bir zaman geçiriyor. Ailelerin mutlulukları, dua ve sevinçleri bizleri motive ediyor" dedi.
Proje Koordinatörü ve Eceabat Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Yurttakal, "Engelsiz Akademi Projesi" ile ilçede yaşayan engellilere yönelik seramik ve değerler eğitimi kursları düzenlediklerini söyledi. Yurttakal, engellilerin iyi bir yaşam sürmelerini amaçladıklarını vurgulayarak: "Etkinliğin başından itibaren bireylerin el koordinasyonları ve dikkatleri gelişti. Hareketlerinde önemli derecede düzelme yaşandı. Engelli bireyler kursta iken aileler de rahat bir zaman geçirecek. Ailelerin mutlulukları, dua ve sevinçleri bizleri motive ediyor. Öte yandan her gün bir imam hatip eşliğinde Kur'an kursu ve ahlak eğitimleri alıyorlar. Kursiyerlerimize ayrıca bir dizi sosyal aktivite yapılacak. Spor kursları, ailelere yönelik seminerler, geziler ve piknik organizasyonları yapacağız."
"Bakan Kaya için minyatür Şehitler Abidesi hazırladım"
Kursa katılan Gülşah Burcu Mert, arkadaşlarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya için seramik toprağını işleyerek minyatür Şehitler Abidesi'ni hazırladığını anlattı. Mert, kursun açılmasının çok iyi olduğunu dile getirerek "Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz bizleri unutmadıkları için." dedi. Hamza Beyaz ise topraktan Galatasaray ambleminin yer aldığı hediyelik şişe yaptığını aktardı. Beyaz, "Ben Galatasaraylı olsam da Fenerbahçe ve Beşiktaşlılar için de isteyen herkese hediyeler yapabilirim." diye konuştu.
''Aileler de mutlu''
Hamza Beyaz'ın annesi Fatma Beyaz da "Çocuklarımızın mutlu olması bizlerin de mutlu olması demek. Onun mutluluğunu görmek insanı iki kat daha mutlu ediyor. Bir engellinin elinden tutulduğunda ne kadar değerli bir iş yapılmasının farkındalığı ilçe kaymakamımız ile il ve ilçe müdürlerimizin katkılarıyla oluştu. Böyle kursların ileriki yıllarda da devam etmesini arzuluyoruz."dedi.
Oğlunu kendisine kursta bir kapı numarası yaptığını, bunların dışında başka hediyeler de yapmak istediğini belirten Beyaz, "Çocuklarımız bizlerden kopamıyor. Yaptıklarını paylaşmak istiyor. İnsan o kadar mutlu oluyor ki bunları yaşamak kelimelerle anlatılmaz ancak yaşanır." dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS