Cuma Suresi Arapça, Türkçe Anlamı Ve Okunuşu: Cuma Duası Faziletleri Ve Faydaları Dinle (Diyanet Meali Ve Tefsiri)

Cuma Suresi Arapça, Türkçe Anlamı Ve Okunuşu: Cuma Duası Faziletleri Ve Faydaları Dinle (Diyanet Meali Ve Tefsiri)

Medine'de Hz. Muhammed'e indirilen Cuma Suresi, 11 ayetten oluşur. Özellikle İslamiyet'in mübarek günü olan Cuma günlerinde sıklıkla okunur. Kur'an-ı Kerim'de 62. sırada bulunur. Cuma Suresi, Cuma namazıyla ilgili gerekli bilgileri verir. İsmini 9. ayetinde geçen cuma isminden almıştır.

Cuma Suresi, Allah'ın dört ismiyle başlamakta, bu sayede Müslümanlara bir nevi Allah'ı andırmaktadır. Hz. Muhammed'in gönderilmesinin sebeplerinden biri olarak Tevrat'a sahip çıkamayan Yahudilerden bahsedilmektedir.

Cuma Suresi, cuma namazının kılınması gerektiğine dikkat çekmektedir. Müslümanlar için yerine getirilmesi gereken görevlerden biri olduğu gösterilmiştir. Bu ibadetin önemini, Allah'a ibadet için tüm dünya işlerini bırakmak gerektiğini anlatmaktadır.

Cuma Suresi Türkçe Okunuşu

1. Yesebbihu lillahi ma fiyssemavati ve ma fiyl'ardıl elmelikilkuddusil-'aziyzilhakiymi.1. Yesebbihu lillahi ma fiyssemavati ve ma fiyl'ardıl elmelikilkuddusil-'aziyzilhakiymi.

2. Huvelleziy be'ase fiyl'ummiyyiyne resulen minhum yetlu 'aleyhim ayatihi ve yuzekkiyhim ve yu'allimuhumulkitabe velhıkmete ve inkanu min kablu lefiy dalalin mubiynin.

3. Ve ahariyne minhum lemma yelhaku bihim ve huvel'aziyzulhakiymu.

4. Zalike fadlullahi yu'tiyhi men yeşa'u vallahu zulfadlil'azıymi.

5. Meselulleziyne hummiluttevrate summe lem yahmiluha kemeselilhımari yahmilu esfaren bi'se meselulkavmilleziyne kezzebu biayatillahi vallahu la yehdiylkavmezzalimiyne.

6. Kul ya eyyuhelleziyne hadu in ze'amtum ennekum evliyau lillahi min duninnasi fetemennevulmevte in kuntum sadikıyne.

7. Ve la yetemennevnehu ebeden bima kaddemet eydiyhim vallahu 'aliymun bizzalimiyne.

8. Kul innelmevtelleziy tefirrune minhu feinnehu mulakıykum summe tureddune ila 'alimilğaybi veşşehadeti feyunebiiukum bima kuntum ta'melune.

9. Ya eyyuhelleziyne amenu iza nudiye lissalati min yevmilcumu'ati fes'av ila zikrillahi ve zerulbey'a zalikum hayrun lekum in kuntum ta'lemune.

10. Feiza kudıyetissalatu fenteşiru fiyl'ardı vebteğu min fadlillahi vezkurullahe kesiyren le'allekum tuflihune.

11. Ve iza reev ticareten ev lehveninfaddu ileyha ve terekuke kaimen kul ma 'ındallahi hayrun millehvi ve minetticareti vallahu hayrurrazikıyne.

Cuma Duası Faziletleri ve Faydaları

Cuma günleri Cuma Suresi okuyan kişi, o şehirde bulunan tüm Müslümanların sayısı kadar sevap kazanır.

Cuma Suresi 3, 5, 7 ve katları şeklinde okunmalıdır.

Allah'a yakın olmayı sağlar.

Günahların affına vesile olur.

Kısmetin açılmasını, şansın yaver gitmesini sağlar.

Dargın kişilerin arasının düzelmesine yardımcı olur.

Şeytandan korunmak, günahtan kaçmak kolaylaşır.

Cuma Suresi, özellikle 4. ayet, bir yere asılırsa o yer bereketlenir.

Allah'ın koruması altına girmeyi sağlar.

Cuma Suresinin Konusu Nedir?

Cuma Suresi, Cuma namazının öneminden bahsetmektedir. Allah'a ve peygambere yakın olmak için İslam'a uygun işlerde bulunmak gerektiğine, bu sayede Müslümanların mükafatlandırılacağına işaret etmektedir.

Cuma Suresi, Yahudilerin kendilerine övmelerine karşılık olarak indirilmiş bir suredir. Tevrat'a sahip çıkamadıkları için değişime uğrayan dinlerine Allah, Cuma Suresi ile karşılık vermiştir. Bu duruma göre Yahudiler üç konuda haksız çıkmıştır: Müslümanların mübarek günleri olmadığı, başka bir peygamberin olmadığı, Yahudilerin özel ve Allah'ın gerçek kulları olduğu.

Cuma Suresi Ne Zaman Okunmalı?

Cuma Suresi, Kur'an-ı Kerim'de yer aldığı için herkes istediği zaman diliminde okuyabilmekte ve bu sayede ibadet edebilmektedir. Pek çok fazilete sahip olduğu için özellikle Allah'tan yardım isteyen kişiler cuma günleri bu sureyi okumaktadır.

Rivayetlere göre cuma günleri Cuma Suresini okumak insanların dua kapılarının açılmasına yardımcı olur. Bereket getirir, dargınlık ve küskünlükleri bitirir, sevap kazandırır, şeytandan korur. 3, 5, 7 ve katları şeklinde okunarak dua edilmelidir ancak yalnızca bir kez de okunabilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS