Demirhan'an babası: "Boğulma olduğunu sanmıyorum"

A A

09.05.2016 - 08:29 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Avcılar'da kaybolan 10 yaşındaki Demirhan Dir'in cenazesi balık adamlar tarafından derede bulundu. Demirhan'ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu Morgu'na getirildi. Baba Abdülkerim Dir, "Ben boğulma olduğunu zannetmiyorum. Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor" dedi.

Demirhan'an babası: "Boğulma olduğunu sanmıyorum"

Dün Esenyurt'taki evlerinden arkadaşlarıyla oynamak için çıkan ilköğretim 4. sınıf öğrencisi olan 10 yaşındaki Demirhan Dir'in cansız bedeni bugün Haramidere Köprüsü yakınlarındaki derede bulundu. Çocuğun ölümü ailesini yasa boğdu. Demirhan'ın cenazesi önce Büyükçekmece Devlet Hastanesi morguna daha sonra da otopsi yapılmak üzere Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu Morgu'na getirildi.

 9 çocuk babası: "Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor"

Demirhan'ın 9 çocuğundan en küçüğü olduğunu belirten acılı baba Abdülkerim Dir, "4 kişi beraber dereye girse o 4 kişinin içinde 1 kişi mi boğulur? Ben boğulma olduğunu zannetmiyorum. Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor. Çocuklardan biri 'Bizi köpek kovaladı' diyor. Diğer çocuk ise 'Demirhan ayağını suya soktu. Ben eve gidiyorum dedim. Demirhan ise burada kalacağım dedi' diye söylüyor. Ayrıca çocuğumun elbiseleri yaş şekildeydi. Ve giysileri suyun yakınında bir çukura saklanmış. Oğlum sudan çırılçıplak çıkarıldı" diye konuştu. 

Muş'ta toprağa verilecek

Demirhan Dir'in cenazesinin Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından memleketi Muş'un Bulanık İlçesi'ne götürüleceği, yarın ikindi vakti de burada toprağa verileceği öğrenildi. 

Neler yaşandı?

10 yaşındaki Demirhan Dir, dün sabah saat 11.00 sıralarında arkadaşlarıyla oyun oynamak için Esenyurt'taki evlerinden çıktı. Akşam geç saatler olmasına rağmen Demirhan evine gelmedi. Çocuklarının eve gelmediğini gören aile Demirhan'ı sormak için birlikte oyun oynadığı arkadaşlarının yanına gitti. Bunun üzerine arkadaşları Demirhan'ın ailesine kendilerini köpeğin kovaladığını ve Demirhan'ın da Avcılar'daki boş araziye doğru kaçtığını söyledi. Çocukların tarif ettiği tarlaya giden aile, aramalarına rağmen bulamayarak, durumu hemen polise bildirdi. Gece olması nedeniyle olayın meydana geldiği yerde geniş çaplı arama yapamayan polis ekipleri, İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği'den (AFAD) yardım istedi. Gece saat 03:00 sıralarında AFAD ekipleri bölgeye gelerek kayıp Demirhan Dir'i aramaya başladı. Arama çalışmalarına polis ekipleri ve küçük çocuğun ailesi de eşlik etti. 

Muş'ta nineler milyonluk ödülün peşinde

Vali korumaları, sürücüsünün 'yol vermediği' TIR'a ateş açtı

"Sadece benim çocuğum gelmedi"

Kayıp çocuğun babası Abdülkerim Dir, "4 tane çocuk oynamaya gelmişler ve köpek onları kovalamış. Yanındaki arkadaşının dediğine göre Demirhan böyle aşağı doğru koştu, ben geri döndüm eve geldim onlar gelmedi. Onlar da evine gitmiş, benim çocuğum gelmedi. Diğer 3 çocukların hepsi gelmiş sadece benim çocuğum gelmedi. Ve ayrıca benim çocuğun misketleri diğer çocukta, çocuk kayıp olsa o misketlerin onda ne işi var. Akşam 17:30'dan beri arıyorum. Polisten yardım istedim" dedi.

Balık adamlar derede aradı

Bu sırada polis ekipleri kayıp Demirhan'ın gündüz beraber oyun oynadığı iki arkadaşını evlerinden alıp oynadıkları yere getirdi. Polis ekipleri çocuklara gündüz nerede oynadıklarını sordu. Polis ve AFAD ekipleri aramaları çocukların gösterdiği yerlerde yapmaya başladı. Burada herhangi bir ize rastlanmayınca Haramidere'de köprüsü yakınlarında arama başlatıldı. Kayıp çocuğun giysileri bulununca arama, derede yoğunlaştı. İstanbul İtfaiyesine bağlı bir balık adam dereye girerek arama çalışması yaptı. 1 saat süren çalışmalara rağmen herhangi bir şeye rastlanamadı. Bu sırada AFAD'a bağlı su altı ekibi geldi. Dalgıç kıyafetlerini giyen 2 balık adam dereye girdi. 

Demirhan'a koştular

Derede yapılan yarım saatlik aramanın ardından 10 yaşındaki Demirhan'ın cesedine ulaşıldı. Demirhan'in cenazesi çıkarılarak ceset torbasına konuldu. Bu sırada Demirhan'ın yakınları cenazenin bulunduğu noktaya koştu. Demirhan'ın cenazesi ambulansa konuldu. Sinir krizi geçiren anne yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.