Hitler'in fotoğrafındaki o tablonun sırrı

Son günlerde gündeme damgasını vuran olaylardan biri Adolf Hitler'in 1955 yılında Kolombiya'da olduğuna dair CIA'in elindeki belgeler oldu.CIA'in bu ihtimali ciddi biçimde araştırığı belirtilirken Hitler'in Philip Citroen adlı eski bir SS subayıyla iletişime geçtiği belirtiliyordu.

Araştırmalar genişletilirken daha önce çekilen bir fotoğrafta Hitler ile Citroen'in bir arada olduğu iddia edildi. İşte o fotoğrafta Hitler'in arkasında bir tablo dikkat çekti.


İsviçreli sembolist ressam Arnold Böcklin'in 19. yüzyıl sonlarında çizdiği bu resim Ölüler Adası yani Die Toteninsel olarak biliniyor.

20. yüzyılın başında Almanya ve Orta Avrupa'da bu tablonun kopyaları çok popülerdi. Rus asıllı Amerikalı yazar Vladimir Nabokov'a göre o dönem Berlin'deki bütün evlerde bu tablo asılıydı.


Ressam Böcklin, 1880 ile 1886 yılları arasında bu eserin 5 farklı versiyonunu çizdi.

Rahmaninov'un 1907 tarihli senfonik şiirinde bu tablodan esinlenildiğinin izleri görülür

Ölüler Adası'nın nereden esinlenilerek çizildiğine dair farklı hikayeler mevcut. Floransa'daki İngiliz mezarlığına anımsattığı belirtilir. Nitekim Böcklin'in stüdyosu mezarlığıa çok yakında ve bebekken hayatını kaybeden kızı Maria oraya gömülmüştü. Böcklin'in tam 14 çocuğu vardı ve 8'i küçük yaşlarda hayatını kaybetti.

Ancak Böcklin, Ölüler Adası'nı çizerken model olarak İngiliz Mezarlığı'nı değil Korfu yakınlarındaki küçük ada Pondikonissi'yi kullanmıştı. Ancak bu adanın değil de Ponza'nın model olduğu iddiaları da var.

Hitler'in fotoğrafında görülen Ölüler Adası çizimi resmin üçüncü versiyonu. Hitler bu resmi 1933'te satın almıştı. Hitler bir Böcklin hayranıydı.


Resmi önce Obersazberg'deki Berghof'a astırdı. 1940'dan sonra ise Berlin'deki yeni Şansölye ofisine götürüldü. Hitler'in düşüşünün ardından resim ortadan kayboldu. Daha sonra Leipzig'de ortaya çıktı.

Bu resim günümüzde aynı yerdeki Alte Nationalgalerie'de sergileniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS