Küresel iklim değişikliğini gözler önüne seren 13 karşılaştırma

Son birkaç on yıldan bu yana, küresel iklim değişikliği dünyanın her yerinde etkisini göstermeye başladı. NASA'ya ait uydu fotoğrafları da bu tehlikeli değişimi çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.Küresel iklim değişikliği nedir?
Küresel iklim değişikliği, sıkça küresel ısınma kavramıyla karıştırılıyor olsa da iklim değişikliği daha kapsamlı bir durumu ifade eder. Başta kömür olmak üzere fosil yakıtların kullanımıyla atmosferdeki karbondioksit oranının artması bu iklim değişikliğinin ana sebebidir. Dünyanın belli yerlerinde sıcaklıklar oldukça artarken, bazı yerlerinde kışlar daha sert geçmeye başlar, ilkbahar ve sonbahar yağışları ciddi zararlar verebilecek su baskınlarına dönüşür. Buzulların erimesiyle dünya genelinde artan su seviyesi, insanların yaşanabilir topraklarını git gide okyanusların içine çekmeye başlar.
Nevada Sıradağı - Öncesi

Nevada Sıradağları'na kar yağış miktarı mevsim normallerine göre 2016'da 173 birim olarak görünürken 2017'nin aynı tarihinde sadece 8 birimlik bir yağış görünüyor.

Nevada Sıradağı - Sonrası

Nevada Sıradağı, Kaliforniya'nın su ihtiyacını karşılayan üçüncü büyük kaynak ve bu kaynak kışın yağan kar sularıyla oluşuyor.

Peru Amazonu - Öncesi
Dünya için kritik öneme sahip Amazon yağmur ormanlarının Peru'daki bölümünün bir kısmında son on yıllarda ciddi bir kelleşme olduğu görülüyor.
Peru Amazonu - Sonarsı

1986'da yemyeşil görünen aynı bölge 2016'da açık yeşil ve pembelerle bezenmiş durumda. Pembeler tamamen kelleşmeyi gösteriyor.

Kuzey Kutbu -Öncesi

1970'lere ait olan Kuzey Kutbu'nun bu uydu fotoğrafı ile birkaç yıl öncesine ait fotoğraf arasında gözle görülür bir buzul erimesi görünüyor.

Kuzey Kutbu - Sonrası

Geçtiğimiz on yıllarda buzulların en az %12'sinin eridiği tahmin ediliyor.

Muson yağmurları - Öncesi

Sri Lanka'nın güneyinde bulunan bölgede 48 saat aralıksız süren muson yağmurları sonrası bölgede çok büyük bir su baskını oldu.

Muson yağmurları - Sonrası

Mayıs 2017'de gelen şiddetli muson yağmurlarının yarattığı su baskınları ile yüzlerce insan öldü ve büyük çapta maddi zarar oluştu. 48 saatlik bu yağışla gelen su baskınlarından toplam 630 bin insan etkilendi.

Kırgızistan - Öncesi

Kırgızistan'ın güneyi ile Çin'in kuzeybatı sınırını gösteren fotoğrafta vadiler ve şelaleler olduğu biliniyor.

Kırgızistan - Sonrası

Nisan 2017'de alınan uydu fotoğrafına göre vadilerde gözle görülür oranda kelleşme mevcut. Yağış oranına bağlı olarak da akarsuların debisinin düştüğü ve oldukça cılız su kaynaklarına dönüştüğü tespit edilmiş.

Florida/Georgia sınırı - Öncesi

Florida/Georgia sınırına yakın bölgedeki Okefenokee Vahşi Yaşam Alanı'nda başlayan yangın çok uzun süre kontrol altına alınamadı.

Florida/Georgia sınırı - Sonrası

Kuru ve sıcak havanın etkisiyle hızla yayılan yangın günlerce kontrol altına alınamadı. Uydu fotoğrafında kırmızı görünen alan tamamen tahrip oldu.

Sahra Çölü - Öncesi

Afrika'nın kuzeybatısında bulunan Sahra Çölü'ne ait bu uydu fotoğrafı Şubat 1979'a ait.

Sahra Çölü - Sonrası

Sonraki yıllarda sadece çölün çok yüksek bölgelerinde ara ara görünen kar yağışlarına ait son fotoğraf, 2016'nın son günlerinde çekildi.

Kaskawulsh Buzulları - Öncesi
Kanada'da bulunan Kluane'deki Kaskawulsh bölgesindeki ekosistem son birkaç on yıl içinde oldukça büyük bir değişim geçirmiş. Eriyen buzul sularının yol açtığı değişimi ve yeni buzullar oluşmasını uydu fotoğraflarında görmek mümkün.
Kaskawulsh Buzulları - Sonrası

2016 öncesinde eriyen kar sularının Slims Nehri'ne katıldığı görülürken şimdi nehir neredeyse kurumuş durumda. Kar ve buzul suları Kaskawulsh Nehri'ne katılıyor. havzadaki buzulların hacmi de değişmiş durumda.

Soya fasulyesi ekim alanı - Öncesi

Dünyanın en büyük üçüncü soya fasulyesi ihracatçısı olan Arjantin'deki ekim alanlarında Aralık 2017 ve Ocak 2017 arasında görülen ağır sağanak yağışlar öncesi (Ocak 2015) görünüm.

Soya fasulyesi ekim alanı - Sonrası

Yıkıcı yağışlar sonrası ekim alanları Ocak 2017'de fotoğraftaki gibi görünürken dünya genelinde soya fasulyesi fiyatları bir anda tavan yaptı.

Kontrol edilemeyen yangın - Öncesi

Arjantin'in Pampas bölgesinde 2016 Aralık ortası başlayan ve kontrol altına alınamayan 20'den fazla yangın 1 milyon hektarlık bir bölgede etkili oldu.

Kontrol edilemeyen yangın - Sonrası

Yangınların başlamasından yaklaşık 2 hafta sonra çok büyük bir alanın kullanılamaz olduğu ve doğal yaşamın tamamen yok olduğu görülüyor.

Su baskını - Öncesi

Bu yıl Mart ayının ortalarında başlayan kuvvetli yağışlar Peru'nun çok büyük bir bölümünde olumsuz etkilere yol açtı. Yağışlarla oluşan su baskınları neticesinde 60'dan fazla insan hayatını kaybederken 70 bin insan da evini kaybetti.

Su baskını - Sonrası

Kuvvetli yağışlar ve su baskınları sebebiyle 7 bin 500 kilometre yol tahrip oldu ve 509 köprü ağır hasar gördü.

Şangay'da kentleşme - Öncesi

Şangay'ın nüfusu 1982'de 12 milyonken 2016'da tam iki katına çıkarak 24 milyon oldu.

Şangay'da kentleşme - Sonrası

1984'te 308 kilometre kare olan bölge, 2014'te 1302 kilometre kareye ulaştı. Popülasyonun artışı ve yeşil alanları zamanla kente dahil olmasıyla birlikte bölgesel sıcaklıkta %81 oranında artış gerçekleşti.

Kuzey Buz Denizi - Öncesi

1984-2016 arasında, Kuzey Buz Denizi'ndeki buzullarda 110 bin kilometre karelik erime tespit edildi.

Kuzey Buz Denizi - Sonrası

Bölgedeki en yeni buzullar için mavi-gri, en eski buzullar beyaz ile gösteriliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS