Polonya’da vampir mezarı keşfedildi

Polonya’da vampir mezarı keşfedildi

Polonya’da vampir mezarı keşfedildi

Polonyalı arkeologlar yürüttükleri kazı çalışmaları esnasında üç ilginç mezara rastladı. Bulunan kalıntıların omurgalarındaki delikler dikkatleri üzerine çekti çünkü bu deliklerin bir yüzeye çivilenme esnasında oluştuğu düşünülüyor, bu da akla “vampirler”i getiriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polonya’nın Górzyca köyünde kazı yapan arkeologlar, 13’üncü ve 14’üncü yüzyıllara tarihlendirilen olağan dışı kalıntılara rastladı. Vaktiyle gotik bir katedralin bulunduğu araziye yakın bir yerde bulunan mezarlarda üç farklı “vampir” iskeleti bulundu.

Bir kadın ve bir erkeğe ait olduğu düşünülen iki iskelette belirli kesiklere ve omurgalarında bedenlerinin çivilenmesi sonucu oluşan deliklere rastlandı. Kafası iki taşın arasına sıkıştırılmış bir şekilde bulunan ve 30 – 35 yaşlarında olduğu düşünülen üçüncü iskeletin de omurgasında benzer delikler bulunuyor. Kasıtlı oluşturulan bu tahribatların varlığı muhtemel bir soruya dikkatleri çekti: Bu insanların vampir olduğuna mı inanılıyordu?

Seeker’ın haberine göre, mezara taşlar yerleştirme ve cesedi yere çivileme vampir olduğu düşünülen kişilerin cenazesi esnasında yapılan uygulamalar arasında sayılıyor. Bulunan iskeletler ile ilgili ayrıntılı bilginin antropologların araştırmaları sonucunda yayınlanması bekleniyor.

[Fotoğraflar: Krzysztof Socha]