Dolandırıcılara servetini kaptırdı

A A

30.05.2016 - 09:39 Son Güncelleme:

Bursa'da, telefon dolandırıcılarının üç kez arayarak kandırdığı 78 yaşındaki Gülderen B., tüm servetini balkondan saçtı.

Dolandırıcılara servetini kaptırdı

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yaşayan 78 yaşındaki Gülderen B.'yi 17 Mayıs günü telefonla arayan bir kişi, kendisini polis olarak tanıtıp “Kuyumcu soygunu oldu. Çalınan para ve altınlar senin ikametgâhında. Seni kurtarmak için çalışma içindeyiz. Ailen tehdit altında. Paranızın seri numaralarını kontrol edip iade edeceğiz” yalanıyla yaşlı kadını korkutup evde ne kadar parası varsa kapıya gelen polise teslim etmesini istedi.

Telefonda söylenenlere inanan Gülderen B., evde bulunan 60 bin lirasını poşete koyup kapının önünde bekleyen dolandırıcıya balkondan attı.Ertesi gün yaşlı kadının telefonu yeniden çaldı. Telefondaki dolandırıcı bu kez de savcı olduğunu söyleyip, “Teyze operasyon bitmedi. Bankada paran var mı?” dedi. İkinci kez dolandırıcılara inanan yaşlı kadın bu sefer de bankadan çektiği 84 bin 930 lira 85 kuruşu yine poşetleyip kapıda bekleyen kişiye balkondan attı.

"Kan örneğine bakacağız"

24 Mayıs günü, üçüncü kez aranan Gülderen B.'yi, kan örneklerine bakılması gerektiği yalanıyla tekrar kandıran dolandırıcılar, aynı yöntemle bu kez 26 bin lira para, 6 bilezik, 4 cumhuriyet altını, bin 850 Euro ve 450 doları aldılar. Sonunda dolandırıldığını anlayan Gülderen B., polise müracaat etti. 27 Mayıs günü yaşlı kadının telefonu bir kez daha çaldı. Yaşlı kadının fonda 300 bin lirasının olduğunu öğrenen dolandırıcılar bu sefer bu parayı istedi. Önlem alan polis parayı almaya gelen Aziz A.’yı yakaladı.

Aziz A.'nın ifadesinde “İstanbul'dan telefonla arayan tanımadığı kişilerin bir emanet olduğunu söyleyerek almasını istediğini, 'Emaneti almaz isen seni öldürürüz' diyerek tehdit ettiklerini, emaneti almaya geldiğinde ise bunun dolandırıcılık olduğunu anlayıp pişman olduğunu söylediği öğrenildi. Aziz A., yapılan sorgulamanın ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.