Düğün fotoğrafı çekiminin püf noktaları

Düğün fotoğrafı çekiminin püf noktaları

Düğün fotoğrafı çekiminin püf noktaları

Yaz kapıda; önümüz düğün sezonu.. Bir ömrü paylaşmak için “evet” diyecek çiftler mekandan gelinlik seçimine, davetli sayısından içeceklere kadar tüm düğün hazırlıkları için ince eleyip sık dokuyor. Bu en mutlu günden geriye, elinizde kalacak yegane anı düğün fotoğraflarınız olacak. Biz de düğün fotoğrafçılığının püf noktalarını düğün fotoğrafçısı Başak Tuncer'e sorduk.

Fotoğraf çekimi de, en az düğün organizasyonu kadar profesyonel destek ve özenli bir hazırlık süreci gerektiriyor. Bunca koşturma arasında bir kahve molası vermeniz için güzel bir sebep sunmak istedik; işin uzmanı, profesyonel düğün fotoğrafçısı Başak Tuncer anlattı. 

1- Araştırmaya olabildiğince erken başlamak en güzeli

Düğün mekanınızı belirler gibi düğün fotoğrafçınızı belirlemek için de zaman anlamında ne kadar rahat olursanız, anlaşabileceğiniz fotoğrafçıya ve içinize sinecek fotoğraflara ulaşmanız o kadar kolay olur. Birçok düğün fotoğraf çekimi yapan kişi, birbirinden farklı çekim ve Photoshop teknikleri uygular; kendi gözünüze hitap edeni belirlemeniz, nasıl bir sonuç istediğinizi bilerek araştırma yapmanız işinizi çok kolaylaştıracak. Tabi, bir de çalışmak isteyeceğiniz fotoğrafçıyla bir an önce görüşüp gün almanız da sonraki süreç için sizi epey rahatlatacak. 

2- Fotoğrafçınızla iyi anlaşmanız; bu yüzden de tanışmanız önemli

Her türlü çekim için önem verdiğim bir nokta: Fotoğrafçınızın işinde uzman olması ne kadar gerekliyse, karşılıklı olarak birbirinizden aldığınız/alacağınız enerji ve motivasyon da bir o kadar gerekli olacak çünkü kameraya en doğal ve içten şekilde poz vermek, enerjinizin yüksek olmasını gerektirir. Objektife baktığınızda gülümseyeceğiniz kişi fotoğrafçınız olacak, bu nedenle çiftlerle çekimden önce konuşup tanışmaya özen gösteriyorum.

3- Hayalinizdeki konsepti belirlemek işinizi kolaylaştıracak

Kır düğünü, deniz kenarı, kumsal veya tarihi yapılar, hatta renkli panjurları olan birbirinden şirin evlerin olduğu sokaklar.. Evet, artık seçenek çok. Tek yapmanız gereken gönlünüzden tam olarak nasıl bir masal ortamının geçtiğine karar vermek. Birlikte çalıştığım çiftlere önerim, bol bol farklı örneklerin olduğu fotoğraflar incelemeleri oluyor; ben de örnekler sunuyorum. İnternet, bu anlamda bir derya... Ortam/mekan belirlendikten sonraki detayları da tabi ki birlikte belirliyoruz. 

4- Fotoğraf çekimi için düğün günü dışında bir gün belirlemek de mümkün

Bazı çiftlerin bir süredir tercih ettiği bir seçenek, dış mekan çekimini düğünün olduğu günden birkaç gün önce veya sonra gerçekleştirmek. İki türlü çekimin birbirinden farklı avantajları var. Fotoğraf çekimini, düğün günü telaşı içine sıkıştırmaktansa, düğünden önce veya sonra bir gün belirleyip istediğimiz saatlerde, istediğimiz mekanlarda çekim yapmak çok rahat oluyor. Düğün gününün heyecanı ise bambaşka; haliyle, fotoğraflara yansıyan anlar da son derece gerçek ve doğal oluyor. Düğünden önce bir gün dış mekan çekimi; düğün gününde ise hazırlık, gelin alma ve ilk dans fotoğrafları bir başka seçenek. Yine bu nokta da da, çiftin ne şekilde daha rahat hissedeceklerini belirlemeleri önemli.

5- Tadını çıkarın!

Herşey tamamlanıp da o gün geldiğinde geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor: O günün doyasıya keyfini çıkarmak. Fotoğraf çekimi ve video çekiminde bütün objektifler size dönük olacak; o günün başrolünde siz olacaksınız. Kahkaha atın, eğlenin, şımarın... İzin verin, içinizdeki yıldız ortaya çıksın.