Dünya Günü 2021 nedir, Google'da neden Doodle oldu? 22 Nisan 2021 Dünya Günü tarihçesi!

A A

22.04.2021 - 08:19 Son Güncelleme:

Arama motoru Google, 22 Nisan 2021 Dünya Günü için Doodle yayınlandı. Doodle ile özel günlerde sayfasını tasarlayan dünyaca ünlü arama motoru, olayı kutlamak için video tasarım sanat eserlerini vurgulayan özel bir Doodle oluşturdu. Günün anlam ve önemine uygun hazırlanan Doodle'ın ardından vatandaşlar Dünya Günü ile ilgili detayları merak etti. Peki, Dünya Günü 2021 nedir, Google'da neden Doodle oldu? İşte 22 Nisan 2021 Dünya Günü tarihçesi!

Dünya Günü 2021 nedir, Google'da neden Doodle oldu? 22 Nisan 2021 Dünya Günü tarihçesi!

22 Nisan Perşembe günü kutlanan Dünya Günü, Google Doodle tasarımı ile gündeme geldi. Dünya Günü ile ilgili Google tarafından çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile doodle hazırlandı.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

İlk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.