Dünyanın en sağlıklı ve huzur veren 10 ülkesi

Sağlık zenginliktir ve aynı zamanda sağlık kişilerin kafalarında bir taçtır. Vatandaşlarına mükemmel bir sağlık hizmeti sunan ve insanların sağlığı üzerinde büyük etkiye sahip ve daha uzun yaşamak için onlara yardımcı olabilecek temiz ve sağlıklı bir çevre yaratan birçok ülke var. Sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarmak ve hastalıkları veya ölüm tehditleri olmadan çocuklarınızı güvenle büyütmek için sağlıklı bir ülke arıyorsanız, dünyanın en iyi 10 en sağlıklı ülkesine göz atın.İsviçre
İsviçre'nin toplam nüfusu yaklaşık 8,1 milyon kişidir ve ortalama ömrünün 82,8 yıl olduğu ve ülkenin dünyadaki en sağlıklı 10. ülke olduğu tahmin edilmektedir. Kişi başı GSYİH (PPP), yaklaşık 47.863 dolardır. İsviçre de insanlar dağ tırmanışı, doğa yürüyüşü ve kış sporları yaparak hem yaz hem de kış vücutlarını harekete geçirirler.
Avustralya
Avustralya, 83 yıllık yaşam beklentisi ile dünyanın 9. en sağlıklı ülkesidir. Toplam nüfusu yaklaşık 23.64 milyon olan Avustralya'nın kişi başı geliri yaklaşık 44.346 dolardır. Bütün bu faktörler Avustralya'yı vatandaşlarına en iyi yaşam kalitesini sunma açısından dünyadaki 1. ülke konumuna getirmektedir. Avustralyalılar ayrıca sağlıklı ve daha uzun yaşıyorlar çünkü ülkelerinde bulunan doğal yiyecek türlerini yemeye ve yüzme, sörf, yürüyüş, bisiklet sürme ve ragbi oynamaya özen göstermektedirler.
İsveç
İsveç'teki toplam nüfusun yaklaşık 9,7 milyon olduğu tahmin ediliyor ve ortalama ömür beklentisi yaklaşık 83 yıldır. Bu da İsveç'i dünyanın en sağlıklı 8'inci ülkesi haline getiriyor. Kişi başı gelirin 40.870 $ olduğu tahmin edilen İsveç vatandaşlarına evrensel sağlık hizmetini sunmakta ve toplam milli gelirin 10.0'unu sağlık üzerinde geçirmektedir. İsveç'te finansman desteği temel olarak vergiler üzerine kuruludur.
İtalya
İtalya, 83.1 yıl genel ömrüyle dünyanın en sağlıklı 7. ülkesidir. İtalya'daki toplam nüfusun yaklaşık 60.78 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor ve kişi başı gelir yaklaşık 30803 dolardır. İtalyan halkının yediği yiyecek çeşitleri, zeytinyağı ve balıklarda İtalyan diyetinin yüksek olması nedeniyle sağlığının arttırılmasından sorumludur.
İzlanda
İzlanda, dünya genelindeki en iyi sağlıklı ülke arasında yer aldığı için ortalama yaşam süresi 83.3 yıldır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 325.671, kişi başına gelir ise 42.630 dolardır. İzlanda, vatandaşlarına evrensel bir sağlık sistemi sunmaktadır ve dünyanın en iyi performans gösteren ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. İzlandalıların % 81'inin, ülkenin sunduğu mükemmel sağlık hizmetini yansıtan iyi durumda olduğu rapor edilmiştir.
San Marino
San Marino'daki ortalama ömür 83.5 yıl ve bu ülkeyi dünyanın en sağılıklı beşinci ülkesi haline getiriyor. San Marino'nun toplam nüfusu sadece 32.576 kişidir ve dünyadaki en az nüfuslu ülkeler arasında yer almaktadır ve kişi başı gelir ise 35.928 $ olduğu için en yüksekler arasındadır.
Hong Kong
Hong Kong, 83,8 yıllık genel ömrü ile dünyanın 4. en sağlıklı ülkesi seçildi. Hong Kong'daki toplam nüfusun yaklaşık 7,2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor ve 55,383 dolar ile kişi başına dünyadaki 7. en yüksek gelire sahip. Ülkede 40'dan fazla kamu hastanesi ve yaklaşık 13 özel hastane, ülkede yaşayan yaşam beklentisini arttıran vatandaşlara mükemmel sağlık hizmetleri sunuyor.
Singapur
Singapur'da genel ortalama ömür 84 yıldır ve ülkeyi dünyanın en sağlıklı üçüncü ülkesi haline getirmektedir. Singapur'un toplam nüfusu yaklaşık 5,5 milyon, kişi başına gelir 78,762 dolarla dünyanın en büyük üçüncü ülkesidir.
Andorra
Andorra, dünyadaki 2. sağlıklı ülkedir ve ortalama ömür 84.2 yıldır. Ülkedeki toplam nüfusun 85.082 kişi olduğu tahmin ediliyor. Sağlıklı diyet, temiz çevre ve dağcılık yürüyüşü, kayak tırmanışı gibi çeşitli etkinlikler yapmak, ülkedeki yaşam süresinin yüksekliğinden sorumlu olan başlıca sebeplerden biridir.
Japonya
Japonya'da ortalama ömür 84.6 yıl olduğu için bu listede en sağlıklı ülke oluyor. Toplam 126.4 milyon nüfusa sahip olan Japonya'da kişi başına gelir 37.683 $. Japonlar çevreyi temiz ve sağlıklı tutmak için gerekli olan kurallara ve yasalara uyarlar. Japon diyeti esasen kırmızı et yerine balık, yosun bakımından zengin yosun, sebze ve yeşil çay içmeyi sever. Büyük miktarlarda süt, süt ve yağ tüketmezler. Midelerini doldurana ve az miktarda yiyecek tüketmeye dayandığı için kendilerini hissettirene kadar yemiyorlar.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS