Erdem İsminin Anlamı Nedir? Erdem İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Erdem İsminin Anlamı Nedir? Erdem İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Erdem İsminin Anlamı Nedir? Erdem İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Günümüzde çocuklar için isim seçmek oldukça önemlidir. İsim seçerken dikkat edilmesi gereken birden fazla kriter bulunmaktadır. Erdem ismi de erkek çocukları için sıklıkla tercih edildiği bilinen isimler arasında yer almaktadır. Erdem isminin güzel bir anlama sahip olması nedeniyle tercih edilirlik oranının da yüksek olduğu söylenebilir. Erden ismi, ahlaklı olmanın getirdiği doğruluk anlamına sahip olarak bilinmektedir. Erdemli olmak bir tür fazilet olarak da ifade edilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdem İsminin Anlamı Nedir?

Erdem ismi, oldukça fazla tercih edilmekte olan erkek isimleri arasında yer almaktadır. Erdem isminin, ahlaklı olmanın getirdiği bir takım özelliklerin bir kişide bulunduğuna dair bir ifade olduğu da söylenebilir. Erdem, ahlaklı olmanın getirdiği bir takım davranışlar olarak bilinmektedir. Ölçülülük, doğruluk, yardımseverlik, bilgelik, iyi yüreklilik ve yiğitlik gibi özelliklerin ortak ismi olarak ifade edilebilir.

Erdem İsmi Kur'an'da Geçer mi?

Erdem ismini çocukları için tercih edecek olan anne ve babalar tarafından en fazla merak edilen sorulardan bir tanesi de ismin Kuran'da yer alıp almadığı olmaktadır. Erdem ismi ise Kuran'da geçmemektedir.

Erdem TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Erdem kelimesinin Türk dil kurumuna göre sahip olduğu anlam; kişinin davranışlarını ve düşüncelerini iyilik üzerine kurması olarak ifade edilebilir. Erdem ismi, doğruluk ve yiğitlik anlamına da gelmekte olan bir isim olarak bilinmektedir. Erdem isminin sözlükte yer alan anlamının; alçakgönüllülük ve doğruluk şeklinde bilindiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

Erdem İsminin Özellikleri

Erdem ismini taşıyan kişilerin sözlükte sahip oldukları anlam gibi, düşüncelerini ve davranışlarını iyilik üzerine kuran kişiler oldukları söylenebilir. Erdemli davranışlarda bulunurlar. Çevrelerinde her zaman değer ve itibar gören kişilerdir. Söyledikleri sözlerin insanlar üzerinde bıraktığı etkinin son derece kuvvetli olduğunu söylemek de mümkündür. İnsanlara karşı hassas bir şekilde davranırlar.