Son Dakika

Evergrande nedir, ne demek? Çin devi Evergrande krizi son durum..

A A

11.11.2021 - 07:49 Son Güncelleme:

Geçtiğimiz aylarda gündem olan Evergrande mali krizi ve sonrasında son dakika detaylar yakından takip ediliyor. Çinli emlak devi Evergrande’nin iflas ettiği yönündeki söylentiler piyasaları altüst etti. 300 milyar dolar borcu bulunan Çinli Evergrande şirketinin finansal istikrarı bozabileceğine yönelik endişeler küresel pay piyasalarında satış baskısını beraberinde getirdi. borçlarını ödemede sıkıntı yaşayan önde gelen inşaat ve emlak şirketi Evergrande'de yeni gelişmeler yaşandı. Peki, Evergrande nedir, ne demek? İşte Çin devi Evergrande krizi son durum..

Evergrande nedir, ne demek? Çin devi Evergrande krizi son durum..

İflas ettiğine dair ihtimaller piyasaları etkileyen Evergrande, analistler ve piyasa uzmanları tarafından yakından takip ediliyor. Borç krizindeki şirketin ekimde vadesi geldiği halde ödeyemediği dış borç tahvillerinin faizlerini, 30 günlük hoşgörü süresinde ödeyip ödemediğine dair farklı iddialar ortaya atıldı. Diğer yandan analistler, kripto paralar ve Bitcoin'deki düşüşü de Evergrande'ye bağlayarak şirketin tahvil kuponlarını ödeyemeyecek durumda olduğu bilgisini paylaşmışlardı.

ÇİN EVERGRANDE KRİZİNDE SON DURUM

Çin'de 300 milyar Dolar borcu ile baş başa kalan Evergrande flaş gelişme yaşandı. Evergrande 148 milyon dolarlık tahvil kuponu ödemesini yapamadığı için temerrüde düştüğü iddia edildi. Anadolu Ajansı'nın edindiği bilgilere göre, ABD'de New York Times gazetesi ve ekonomi haberleri ajansı Bloomberg, konuyla ilgili haberlerinde şirketin temerrüde düşmekten kurtulduğunu belirtirken, Reuters ise tersini iddia ettiğini aktardı. 

 

EVERGRANDE NEDİR, NE DEMEK?

Evergrande, Çin merkezli faaliyet gösteren gayrimenkul kuruluşudur. 2021'de, yüz milyarlarca dolar olarak tahmin edilen borcunun ödenmesi gereken ödemeleri, Evergrande likidite krizine neden oldu . Eylül 2021'de birçok borsa endeksindeki düşüşün nedenlerinden biri de buydu. Çin hükümetinin krizi çözmek için Evergrande'yi yeniden yapılandırmaya çalıştığı bildirilmişti. Şirketin, vadesi gelen üç dış borç tahvilinden kaynaklanan 148,1 milyon dolarlık faiz borcunu ödemesi için hoşgörü süresi 10 Kasım'da doluyordu.  Şirketin gelecek aylarda diğer varlıklarıyla ilgili de satın alma ve devir adımları atması bekleniyor.

Evergrande, 29 Eylül’de yaptığı açıklamada, Liaoning eyaletinde ortağı olduğu Şıncing Bankası’ndaki hisselerini yaklaşık 10 milyar yuana (1,5 milyar dolar) kamuya ait bir varlık yönetim şirketine sattığını bildirmişti. Aynı zamanda şirketin en büyük kreditörlerinden olan banka, tüm gelirin şirketin kredi borçlarının kapatılması için kullanılacağını belirtti.