Freddie Mercury söylemeye devam ediyor: Şov devam etmeli

The Show Must Go On (Şov devam etmeli) desek aklınıza kim gelir? Elbette efsane grup Queen‘in efsane solisti Freddie Mercury. Muhteşem sesi ve çılgın sahne performanslarıyla sanat dünyasında çıtayı çok yukarılara taşıdı. Freddie Mercury’nin hayatı ‘Bohemian Rhapsody’ ile beyaz perdeye yansıdı. İşte Mercury hakkında bilinmesi gerekenler…Gerçek ismi Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da o zamanlar İngiliz sömürgesi olan Zanzibar’da doğdu.
Anne ve babası zerdüştlüğe inanıyorlardı. 7 yaşında Hindistan’ın Bombay şehrinde piyano eğitimi almaya başlayan Freddie, çocuk yaşlardan itibaren müzikle iç içe oldu.
Freddie Mercury ve Queen isimleri eşanlamlı olarak kullanılır, ancak Freddie gruba sonradan katıldı. 1968 yılında Imperial College’de öğrenci olan Brian May ve Roger Taylor tarafından İngiltere’de kurulan Smile adlı gruba kısa bir süre katılan Freddie Mercury, önce soyadını Bulsara’dan Mercury’e çevirdi.
Yine aynı dönemlerde de Freddie’nin isteğiyle grubun adı Queen olarak değiştirildi.
25-28 Ocak 1974 tarihleri arasında Avustralya’daki Sunbury Pop Festivali’ne katılan Queen, Avustralyalı seyirciler tarafından beğenilmedi. Festival tarihindeki ilk İngiliz grup olan Queen’in ışık ve ses sistemlerine el konuldu. Bunun üzerine Freddie Mercury dinleyenlere dönerek “Avustralya’ya bir sonraki gelişimizde Queen’in dünyanın en meşhur grubu olduğunu göreceksiniz.” dedi. Gerçekten de çok değil, 2 yıl sonra Avustralya’ya konser vermeye gittiklerinde Queen, müzik listelerinde bir numaraydı.
Freddie Mercury, öne doğru çıkık olan dişlerinden hep rahatsız oldu. Fakat estetik yaptırırsa bunun sesine ve şarkı söylemesine olumsuz etki edebileceğinden korktu.
Freddie Mercury, Prenses Diana’yı erkek kılığına da soktu.
Komedyen Cleo Rocos o günü şöyle anlattı: “Freddie ve Prenses Diana komedyen Kenny Everett’in evinde içiyorlardı. Daha sonra bara gitmeye karar verdiler. Gay bara gitmek istedikleri için Prenses Diana’nın erkek kılığına bürünmesi gerekiyordu. Bunun için Freddie, prensese asker montu giydirdi. Saçlarını kapatması için ona deri bir şapka verdi. Gara girildiğinde ise kimse Prenses Diana’yı tanıyamadı.”
Freddy Mercury, gece yataktayken aklına gelebilecek melodi ve şarkı sözlerini kaçırmamak için yatak başlığı olarak piyano kullandı. Özellikle yakın arkadaşları onun gece yarısı yatağından kalkıp bir şeyler çaldığını belirttiler.
Freddie Mercury 1970’lerin ortasında eşcinsel olduğunu fark ettikten sonra Amerikalı bir plak şirketi yöneticisiyle birlikte olmaya başladı. Buna karşın kız arkadaşı Mary Austin ile görüşmeye devam etti. Freddie, henüz meşhur değilken Mary ile tanıştı ve ikili 7 yıl boyunca birlikte yaşadılar. Freddie gay olduğunu fark ettikten sonra romantik ilişkileri bitse bile dost kaldılar. Öyle ki Freddie, Mary Austin’in hayatının aşkı ve ruh eşi olarak görüyordu.
10 / 13
Freddie Mercury söylemeye devam ediyor: Şov devam etmeli
AIDS nedeniyle hayatını kaybeden ünlü şarkıcı, Londra’daki villası ve şarkılarının telif hakları da dâhil olmak üzere malvarlığının büyük bir kısmını Mary’e bıraktı.
11 / 13
Freddie Mercury söylemeye devam ediyor: Şov devam etmeli
23 Kasım 1991’de AIDS olduğunu kamuoyuyla paylaşan sanatçı, bir gün sonra hayatını kaybetti.
12 / 13
Freddie Mercury söylemeye devam ediyor: Şov devam etmeli
Freddie Mercury’nin bedeni, vasiyeti üzerine yakıldı. Küller 2 yıl boyunca eski kız arkadaşı Mary Austin’in yatak odasında kaldı.
13 / 13
Freddie Mercury söylemeye devam ediyor: Şov devam etmeli
Daha sonra medya ve hayranları tarafından mezarının yeri konusuna çeşitli spekülasyonlar yapıldı. Kimi doğum yeri olan Zanzibar’a kimiyse Londra’daki evinin bahçesinde yer alan kiraz ağacının altına gömüldüğünü ileri sürüyordu, ancak Mary Austin bunların yalan olduğunu; onun mezar yerini kimsenin bilmeyeceğini söyledi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS