En uygun fiyatlı tatil nasıl yapılır?

Yerli ve yabancı çok sayıda tatil sitesini tek çatı altında toplayan Avantajix.com'un kurucu ortağı Güçlü Kayral, tatil harcamalarını asgari seviyede tutmak isteyenlerin uyması gereken 8 altın kuralı paylaştı.Rezervasyon internetten yapılmalı
Tatil rezervasyonunu online siteler üzerinden yapın. Birçok tatil sitesi çok ciddi kampanyalar düzenliyor. İnternette her şeyi rahatlıkla inceleyip, tüm detayları okumak ve gerekiyorsa aynı otele pek çok farklı siteden ulaşmak mümkün. Bilgi her şey demek. Ne kadar bilgili olursanız o kadar ucuza konaklama imkanına sahip olmak sizin elinizde.
Erken rezervasyon yapılmalı

Ucuz tur ya da otel rezervasyonunun ilk sırrı herkesin tahmin ettiği gibi tatil planlarını en az 5-6 ay önesinden yapıp, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak. Erken rezerzasyon otel harcamalarını yüzde 50'ye kadar düşüreceği gibi, tatile havayolu ile gidecek olanların uçak biletlerini de yüzde 50-60 ucuza almalarına olanak sağlar.

Son dakika fırsatları, fırsat siteleri takip edilmeli

Erken rezervasyonu kaçıranların, uygun fiyatlı bir tatil fırsatı yakamaları yine de mümkün. Fırsat siteleri aracılığıyla odalarını satan oteller ya da online satış yapan acentaların son dakika indirimleri çoğu zaman erken rezervasyonu aratmıyor.

Cashback sitesi üzerinden satın alınmalı

Son yıllarda Avantajix.com gibi para iadeli alışveriş (cashback) siteleri online alışverişin olmazsa olmazı haline geldi. Erken rezervasyon yaptıracak bile olsanız, tatil satın alacağınız siteye cashback siteleri üzerinden gitmeniz, ekstra nakit para kazanma imkanı sağlayacaktır. Kazanacağınız nakit parayla tatilinizi uzatma ya da bir üst sınıf otelde tatil yapma olanağı bulabilirsiniz.

Ulaşım dahil seçeneklerini tercih edilmeli
Seyahat acentası, ulaşım dahil seçeneği sunuyorsa mutlaka değerlendirin. Hele tatil planlamanız son dakikaya kaldıysa ve havayolu ile gitmek zorundaysanız, özellikle ulaşım dahil seçenekleri üzerinde durun. Aynı otele bir başka acenta daha düşük fiyat verse de muhtemel ulaşım masraflarınızı da hesaplayarak, tercihinizi otel+ulaşım toplam rakamı üzerinden yapın.
Mutlaka karşılaştırma yapılmalı

Oteller acentalarla ayrı ayrı anlaşma yaptıklarından, otel fiyatları acentalar arasında farklılık gösterebilir. Karşılaştırma sitelerini kullanarak acentalar arasında en uygun fiyatı vereni bulmak mümkün. Ayrıca oteller de online rezervasyon yaptığından acenta fiyatı ile otelin kendi fiyatı da mutlaka kıyaslanmalı.

Yabancı siteler de araştırılmalı

İnternette artık yerli-yabancı kavramı kalmadı. Online tatil rezervasyonu yapabileceğiniz yabancı siteler de var. Bunların çoğunluğu Türkçe yayın yaparak, Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar verebiliyorlar.

Sakin sezonlar tercih edilmeli

Yaz tatili için Temmuz-Ağustos dönemi, uzun bayram tatilleri; kış tatili için de yılbaşı ve sömestre fiyatların en yüksek olduğu dönemlerdir. Bunların dışına çıkıldığında fiyatların ciddi bir şekilde düştüğünü göreceksiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS