Gözyaşı Nasıl Yazılır? Gözyaşı TDK Doğru Yazılışı... Göz Yaşı Mı Gözyaşı Mı?

Gözyaşı Nasıl Yazılır? Gözyaşı TDK Doğru Yazılışı... Göz Yaşı Mı Gözyaşı Mı?

Gözyaşı Nasıl Yazılır? Gözyaşı TDK Doğru Yazılışı... Göz Yaşı Mı Gözyaşı Mı?

Bazı kelimeler Türkçede ayrı bazıları ise bitişik yazılmak zorundadır. Bu sebepten dolayı yazım hatası yapılan birçok farklı kelime olduğunu söylemek mümkün. Özellikle gözyaşı gibi çok sık kullanılan kelimeler için, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır yazılmadığı merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Hem öğrencilerin hem de günlük yaşamda kullanım amaçlı, bu kelimenin doğru yazılışı ve okunuşu önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözyaşı Birleşik mi Yazılır, Ayrı mı Yazılır?

Gözyaşı kelimesinin ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmadığına bakılacak olursa, bu kelimenin birleşik yazılması gerektiğini söylemek mümkün. Yani Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit, ‘Gözyaşı’ şeklinde ifade edilmektedir. Mutlaka farklı yerlerde kullanırken yazılışı konusunda, birleşik yazılması unutulmamalıdır. Bu konuda bazı örnekler üzerinden cümle eşliğinde kelimeyi kullanmak mümkün.

‘’Onun için her gün gözyaşı döküyor.’’

‘’Bunlar mutluluk gözyaşlarıdır’’

‘’Gözyaşları sel olup aktı.’’

Bu şekilde daha birçok farklı örnek üzerinden gözyaşı kelimesini kullanmak mümkündür. Birleşik olarak göz ve yaş kelimeleri bir araya gelmek suretiyle, gözyaşı kelimesini oluşturmaktadır.

Gözyaşı TDK Doğru Yazılışı…

Türk Dil Kurumu açısından bakıldığı vakit bu kelimenin doğru yazılışı olarak, ‘Gözyaşı’ öne çıkıyor. İki kelimenin bir araya gelmesi ile elde edilmiş olan gözyaşı sözcüğü, ayrı yazıldığı zaman da yeni aynı anlamı sunmaktadır. Yani anlam açısından aynı olsa bile, mutlaka yazılışı konusunda yazım hatasında uzak durulmalıdır. Birleşik olarak ele alınmalı ve yazılmalıdır. Bunu kelime olarak ele almak suretiyle doğru ve yanlış şekilde yazmak mümkün;

Gözyaşı (Doğru)

Göz yaşı (Yanlış)

Yani gözyaşı kelimesi birleşik olarak doğru biçimde yazılmakta ve ayrı yazıldığında ise yazım hatası oluşmaktadır. Amaca uygun olarak tek başına ya da cümle içerisinde bu kelimeyi birleşik şekilde yazımı ile beraber kullanmak mümkün.