hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gülcemal isminin anlamı! Gülcemal ne demek, hangi dilde? Gülcemal İsminin kelime Anlamı Nedir? Gülcemal İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Gülcemal isminin anlamı Gülcemal ne demek, hangi dilde Gülcemal İsminin kelime Anlamı Nedir Gülcemal İsmi Kuranda Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Anne ve babalar çocukları için isim tercih ederken telaffuz da çok önem taşıyor. Güzel anlamlı ve telaffuzlu olan bu isimler daha çok tercih ediliyor. Gülcemal ismi de en sevilen isimler arasında yer almaktadır. Gülcemal isminin anlamı da çok merak ediliyor. Aileler modern ve yeni bir isim aradıkları için Gülcemal de dikkat çekiyor. Gülcemal ismini rahatlıkla kullanabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gülcemal ismi genellikle hoş telaffuz isimler arasında yer almaktadır. Son zamanlarda en popüler isimler arasında yer alan Gülcemal ismi unisex isim olsa da özellikle kız çocukları için kullanılmaktadır. Diğer dillerde de kullanılan bu ismin hoş bir telaffuzu bulunmaktadır.

   

  Gülcemal İsminin Anlamı Nedir? 

   

  Gülcemal, yüz güzelliği anlamına gelir. Osmanlı döneminde bu kelime hem somut hem de soyut anlamında kullanılmıştır. Şairler ve mesnevi yazarları Allah'ın yarattıklarını övmek için eserlerinde gülcemal kelimesine yer vermiştir. 

   

  Gülcemal İsmi Kur'an'da Geçer mi?

   Bilinmiyor. 

  Yüzün kusursuz güzelliği anlamına gelen Talat da gülcemal ile eş anlamlıdır. 

  TDK'ya göre gülcemal kelimesi iki farklı anlamda kullanılmaktadır. 

   İlk Anlamı: 

  Gül yüzlü sevgili. 

  İkinci Anlamı: 

  Sevgilinin çehresindeki saflık, duruluk ve letafet.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow