hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Günde bir kaşığı kolesterolü düşürüyor, karaciğeri tertemiz yapıyor

  Günde bir kaşığı kolesterolü düşürüyor, karaciğeri tertemiz yapıyor
  expand

  Hastalıklardan korunmak ve daha sağlıklı olmak için akla ilk olarak doğal besinler geliyor. Doğallıktan yana olanların en çok tükettiği çörekotunun sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça fazla faydası olan çörek otunu tüketmek, birçok hastalıktan korunmanızı sağlıyor. İşte çörekotunun mucizevi faydaları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çörek otu ekmek ve hamur işlerinin üzerinde sıklıkla kullanılan bir tohumdur. Yapılan yiyeceklere hem görünüş olarak hem de tat olarak güzellik katan çörek otunun faydaları toplum tarafından pek fazla bilinmiyor. Oysa ki çörek otu birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor ve günlük hayatta yaşanılan sağlık sorunlarını fark edilir şekilde azaltıyor.

  Çok eski yıllardan beri ilaç yapımında da kullanılan çörek otunun mucizevi faydalarından yararlanmak istiyorsanız salatanıza bir çay kaşığı ekleyebilirsiniz veya yoğurt ile tüketebilirsiniz. Sizler için, çörek otunun insan sağlığına sağladığı yararları derledik. Bakın bu besin nelere iyi geliyormuş...

  Mide rahatsızlıkları

  Çörek otunu ya da yağını tüketmek mide ağrısı ve krampları azaltır.. Çörek otu yağı, gaz gidermeye, mide şişkinliğine ve ülser ağrılarını hafifletmeye de yardımcı olur.

  Sperm fonksiyonlarını iyileştirir

  Araştırmalar, çörek otu yağı almanın sperm sayısını ve kısırlık problemi olan erkeklerde spermlerin hızını arttırdığını göstermektedir.

  Yüksek tansiyon 

  İki ay boyunca düzenli olarak çörek otu tohumu ekstratının tüketilmesinin, kan basıncının hafif yükseldiği kişilerde yüksek tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. Ağızdan çörek otu yağı almak iltihaplı romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karaciğer sağlığı

  Neredeyse her toksin karaciğerden işlenir ve karaciğerdeki safra, yağları sindirmek ve zihninizi ve vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak için gereklidir. İlaçların yan etkileri, alkol tüketimi ya da karaciğer hastalığı sebebiyle oluşan karaciğer işleyiş bozukluğu için, çörek otunun yağı iyileşme sürecine büyük ölçüde destek olur ve süreci hızlandırabilir.

  Astım 
  Çörek otunun yağının en önemli etkilerinden biri olan anti-inflamatuar, astım hastalarının yaşadığı semptomların kısa süre içinde azaltılmasına ve iyileştirilmesine katkı sağlar. Solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltarak bronşit semptomlarını ortadan kaldırmaktadır.

  Kolesterol

  Çörek otu yağının kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalp hastalıkları riskini düşürmeye yardımcı olur. Bu iddia, çörek otunun içerdiği antioksidanlara dayatılıyor.

  Kanserle mücadele 
  Çörek otu, kanser gibi hastalıkların gelişmesine ve vücutta yayılmasına yardımcı olan serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanları içinde bol bol barındırıyor. Bu sayede çörek otu, hayatı tehdit eden bu kanser hastalığının ortadan kaldırılmasında çok önemli bir rol oynuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow