Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta, Türkiye’den görülecek mi? Ateş Çemberi Güneş Tutulması nerelerden izlenecek?

Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta, Türkiye’den görülecek mi?  Ateş Çemberi Güneş Tutulması nerelerden izlenecek?

2021'in en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ateş Çemberi Güneş Tutulması için geri sayım başladı. Doğaseverler tarafından Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den görülecek mi, nereden izlenebilecek? Soruları sorgulanıyor. Gökbilimciler bu gökyüzü olayının tarihini ve nereden izlenebileceğini açıkladı. İşte Ateş Çemberi Güneş Tutulması hakkında detaylar..

2021'in en önemli gökyüzü olaylarından biri olan Ateş Çemberi Güneş Tutulması yaklaşıyor. Kuzey Yarımkürede etkili olacak "Ateş Çemberi" Güneş Tutulması oldukça sınırlı bir alanda gözlemlenebilecek. Kalan yerlerde ise kısmi Güneş Tutulması yaşanacak. Peki, Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Ateş Çemberi Güneş Tutulması Türkiye’den görülecek mi, nereden izlenebilecek?

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Ay ve Güneş'in neden olduğu gökyüzü olayı 'Ateş Çemberi' Güneş tutulması için geri sayım başladı.  Ateş Çemberi Güneş Tutulması'nın gerçekleşeceği tarih açıklandı. Gökbilimciler 2021'in en önemli gökyüzü olayının 10 Haziran'da yaşanacağını duyurdu.

ATEŞ ÇEMBERİ GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Tutulma sırasında gezegenimizin tek uydusu konumundaki Ay, Güneş'in önüne geçerek tüm kenarları kapatacak. Bu olay nedeniyle bu tutulmaya 'Ateş Çemberi' adı veriliyor. Bilim insanlarına göre, söz konusu tutulma bir noktada maksimum 3 dakika 51 saniye sürecek. Yeryüzünün farklı noktalarında ise Ateş Çemberi Güneş Tutulması'nın etkisi yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecek.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Kuzey Yarımküre'de etkili olacak tutulma Kanada'da başlayacak ve Sibirya'da sona erecek. Karadeniz'in kuzeyi tutulmanın izlenebileceği son nokta olacak. Başka bir deyişle Ateş Çemberi Güneş Tutulması, Türkiye'den izlenemeyecek. Kısmi Güneş Tutulması, ABD, Kanada, Balkanlar hariç Avrupa'nın büyük bir çoğunluğu ve Rusya'da görülecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS