Hatim Nedir, Nasıl Yapılır? Hatim İndirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Hatim Nedir, Nasıl Yapılır? Hatim İndirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Hatim Nedir, Nasıl Yapılır? Hatim İndirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Hatim, Kur'an'a bakarak ya da ezberden olacak şekilde Kuran'ın baştan sona okunmasıdır. Manasını bilmese bile İslam dünyası kapsamında Kuran'ı küçük yaşta ezberleyebilmek bir peygamber tavsiyesi olmaktadır. Kur'an'ı ezberleyen bireye hafız adı verilir. Özellikle Ramazan ayının içerisinde hatim indirmek önemli bir alışkanlıktır. Camilerde imamı takip ederek hatim indirilmesi sağlanır. Bu duruma mukabele ismi verilir. Hafızların hatminin ardından camide hatim duası okunur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hatim Nedir?

Hatim, İslam dini içerisinde kullanılmaya devam eden kavramlardan bir tanesidir ve İslam dininin temel yapısını oluşturan etkenlerden bir tanesidir. Kur'an-ı baştan sona olacak şekilde okuma uygulamasına hatim adı verilir. Kur'an da yer alan bütün ayetlerin yüzden veya ezberden okunmasına kısa bir ifade ile hatim denir.

Hatim Nasıl Yapılır?

Hatim yapabilmek için Kur'an-ı Kerim'in baştan sona kadar okunması yeterli olmaktadır. Allah katında yapılmış en makbul olan ibadetlerden bir tanesi hatim şeklinde bilinir. Hatmi isteyen kişiler tek başlarına isteyenler de cüzleri ayırarak da birden çok kişi vasıtası ile gerçekleştirebilirler. Hatim yaptıktan sonra muhakkak hatim duasının da yapılması gerekir. İster ezbere bir şekilde ister düz bir biçimde okunması ile Kur'an-ı Kerim hatmedilebilir.

Hatim yaptıktan sonra hatim duası adı verilen duanın da yapılması gerekir. Bunun için iki farklı tipte yapmak mümkündür. Hatim duasında herhangi bir biçimde farklılık olmasının bir özelliği yoktur. Hatim duasını Arapça orijinal bir biçimde okumak gerekir. Arzu edilirse hatim duasını yapıldıktan sonra da istihare duası okunabilir.

Hatim İndirilebilmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hatim indirmek için ilk olarak bir hatim duasının okunması gerekir. Hatim duasının okunmasından önce ise iyi bir niyetin dilenmesi gerekir. Daha sonra hatim indirebilmek için Kur'an-ı Kerim'i biliniyorsa ezbere bir şekilde, bilinmiyorsa ise yüzünden direkt şekilde okunabilir ve bu şekilde de hatim indirilebilir.