hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Havayla çalıştığını öne sürdüğü motor için patent almak istedi

  Havayla çalıştığını öne sürdüğü motor için patent almak istedi
  expand

  Manisa'da marangoz, 58 yaşındaki Hasan Hüseyin Toğan, benzin ya da mazot yerine havayla çalışan tasaruflu motor ürettiğini öne sürerek, patent başvurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Manisa'da ilkokul mezunu marangoz Hasan Hüseyin Toğan, atık malzemelerden, havayı çarpıştırarak güç üreten ve tüm silindirli motorlara uyumlu olarak takılabilen motor icat ettiğini iddia etti.

  Baba mesleği olan marangozluğa 13 yaşında başlayan Hasan Hüseyin Toğan, ekipman parası olmaması sebebiyle atölyesini kendi tasarladığı aletlerle kurduğunu anlattı. Boyama, torna makinesi ile matkap gibi birçok aleti hurda parçalarından oluşturan Toğan, son olarak benzin ya da mazot yerine havayla güç üreten ve tüm silindirli motorlara uyumlu çalışabilen motor hazırladı. 3 yıllık çalışma sonucu ürettiği güç üreten motoru Celal Bayar Üniversitesi Sanayi İşbirliği Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne (ÜSİTEM) götüren Toğan, aldığı olumlu raporun ardından patent başvurusunda bulundu.

  Yeni Apple TV geliyor

  Destek istedi

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan destek beklediğini söyleyen Toğan, şöyle dedi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Havayla çarpışma motorunu yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda metal, demir gibi hurda parçaları kullanarak hazırladım. Krank vasıtası ile çalışan bu motor için patent başvurusunda bulunmadan önce Celal Bayar Üniversitesi'nden 'olumludur' raporu aldım. Krank vasıtası olduğu sürece gemi, tarım makinesi, jeneratör ve çok sayıda araçta kullanabileceğimi söylediler. Ancak bu yaptığım çalışmalar için devlet tarafından maddi ve manevi hiçbir destek alamadım. Patent başvurusunda bulunalı 8 ay oldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın benim ile ilgilenmemesine çok üzüldüm. Bu makinenin işe yaramasını ve kullanılmasını isterdim. Projemin destek verilerek daha da geliştirilmesini istiyorum."

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow