Hz. Osman Kimdir? Hz. Osman'ın Hayatı, Halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Osman Nasıl Ölmüştür?

Hz. Osman Kimdir? Hz. Osman'ın Hayatı, Halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Osman Nasıl Ölmüştür?

Hz. Osman Kimdir? Hz. Osman'ın Hayatı, Halifelik Dönemi Ve Sözleri… Hz. Osman Nasıl Ölmüştür?

İslam tarihinde dört büyük halife bulunmaktadır. Bu halifelerden bir tanesi de Hz. Osman'dır. Hz. Osman İslam tarihi açısından en değerli şahsiyetlerden bir tanesidir. Yaşamış olduğu hayatı ve halifelik dönemi ile örnek olmuş bir kişidir. Hz. Osman peygamber efendimiz tarafından cennet ile müjdelenmiş olan sahabelerden bir tanesidir. Peygamber efendimiz vefat ettikten sonra halife olmuş kişilerden bir tanesidir. Hz. Osman aynı zamanda peygamber efendimizin de damadıdır. Hz. Ömer vefat ettikten sonra İslam'ın 3. halifesi olmuştur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Hz. Osman Kimdir?

 Hz. Osman 574 yılında Arabistan'ın Taif şehrinde dünyaya gelmiştir. Bazı kaynaklarda doğum tarihinin 576 olduğu da yazmaktadır. İslam'ın 3. halifesi olan Hz. Osman aynı zamanda peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in sahabelerinden bir tanesidir.

 Hz. Osman'ın Hayatı

 Hz. Osman Arabistan'ın Taif şehrinde doğmuştur. Çocukluğunun büyük bir kısmı burada geçmiştir. Taif Arabistan'ın varlıklı insanlarının yaşadığı bir kent idi. Hz. Osman da varlıklı bir aileden geliyordu. Ümeyyeoğulları ailesine mensup olan Hz. Osman'ın babası ise bir ticaretçiydi. Babası ticaret seferinde iken vefat edince babasının mesleğini sürdürmüştür.

 Hz. Osman'ın Halifelik Dönemi ve Sözleri

 Hz. Ömer vefat ettikten sonra İslam'ın yeni halifesinin kimin olacağı merak ediliyordu. Daha sonra geniş istişareler sonucunda Hz. Osman'ın halife olmasına karar verilmiştir. Halifeliğe geldikten sonra İslam devletinin sınırları iyice genişlemiş ve aynı zamanda bu dönemde bir İslam donanması da kurulmuştur. Hz. Osman'ın sözleri şu şekildedir;

 - İçkiden kaçının içkiler kötülüklerin anahtarıdır.

 - Sabredin, sabredin aksi halde pişman olursunuz.

 - Her zaman doğru alın ve doğru verin.

 Hz. Osman Nasıl Ölmüştür?

 Hz. Osman 644 yılında halife oldu. İslam'ın sınırlarını kısa süre içerisinde genişletti. Sebe mezhebine ait olan kişiler evini kuşatır ve oruçluyken Kur'an-ı Kerim-i okurken şehit edilmiştir.