İkindi Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? İkindi Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

A A

12.02.2021 - 17:29

İslam dini içerisinde insanların yapmak ile mükellef olduğu ibadetler vardır. Bunlardan bazıları dini yönden zorunludur. Dini yönden zorunlu olan ibadetlere farz adı verilir. Bunun yanı sıra dini yönden farz olmayan, zorunlu kılınmayan ancak yapılması dini açıdan hoş olan bazı ibadetler bulunur. Bu ibadetlere ise sünnet adı verilir.

İkindi Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? İkindi Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Farz olan ibadetler arasında dini açıdan en önemlisi ve hatta dinin direği şeklinde anılan bir ibadet bulunur. Bu ibadete namaz adı verilir. Namaz 5 tane vakit namazından oluşur. Bunun yanı sıra vakit namazlardan farklı olan namaz türleri de bulunmaktadır. Ancak bu diğer namaz türleri farz değildir. Vakit namazları ise her insanın kılmak ile mükellef olduğu namazlardır.

 İkindi Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

 Namaz din için en önemli ibadetler arasında yer alır. Bunun yanı sıra namaz farz olan bir ibadettir. Farz olan namazlara vakit namazı adı verilir. Vakit namazının yanı sıra cenaze namazı, bayram namazı ve cuma namazı erkeklerin kılması gereken namazlardır. Bu namazlar erkeklere farzdır. Hatta iki kere cuma namazı kılmayan erkeklerin dinden çıkacağı rivayet edilir.

 Vakit namazı 5 tane vakitten oluşur. Bunların hepsi atlanmadan kılınması gereken namazlardır. 5 vakit şu şekilde olmaktadır. Sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı şeklindedir.

 İkindi namazından sonra her namazdan sonra olduğu gibi tesbihat yapılır. İkindi namazında farz bittikten sonra ilk şu denir: Allâhümme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ ẕe’l-celâli ve’likrâm. Sonrasında ise Allahümme šalli alâ seyyidinâ Muḥammedin ve ʿalâ âli seyyidinâ Muḥammed. Šalâten tüncînâ bihâ min-cemîʿı’l-ehvâli ve’lâfât. (“ve’l-âfât” söylenirken avuç içleri yere bakar, sonra eskiye dönülür.) Ve takḍîlenâ bi-hâ cemîʿa’l-ḥâcât. Ve tüṭahhirunâ bi-hâ min-cemîʿı’s-seyyiât. Ve terfeʿunâ bi-hâ ʿındeke aʿle’d-derecât. Ve tübelliğunâ bi-hâ aḳša’l-ğâyât. Min-cemîʿı’lḫayrâti fi’l-ḥayâti ve baʿde’l-memât. Âmin yâ Mucîbe’d-deʿavâti ve’l-ḥamdü lillâhi Rabbi’lʿâlemîn. Âmin denir. Sonra ise Sübḥânallahi ve’l-ḥamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber ve lâ ḥavle ve lâ ḳuvvete illâ billâhi’l-ʿaliyyi’l-ʿaẓîm.” bu söz denir, Âyete’l-Kürsî söylenir. Ardından da 33 kere sübhanallah, 33 kere elhamdülillah ve 33 kere allahuekber denir.

 İkindi Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

 Namaz kılmak başlı başına insan hayatı için fazilet kaynağı olan bir ibadettir. Bu ibadet özellikle de insanların iç huzurunu arttıran bir ibadet olmaktadır. İkindi namazı sonrası bir de tesbihat gerçekleştirilmesi kılınan namazın insana verdiği sevabı arttırıcı bir etki yapar. İkindi namazı sonrası tesbihat yapmak hasta insanların hastalığına şifa olur. Dertli insanların dertlerini çözmesinde kolaylık sağlar. İnsanlara iç huzur ve mutluluk verir. Bunların yanı sıra en önemli etkisi ise insanların maneviyatını arttırmasıdır. Aynı zamanda bu tesbihat ile Allah'ı daha fazla anmış oluruz. Bu da dini açıdan bizi iyi bir yere taşır.

 İkindi Namazı Sonrası Tesbihat Ne İşe Yarar?

 İkindi namazı sonrası tesbihat yapmak insanların kıldığı namazdan edineceği sevabı arttırır. Namazın kıymetini daha güzel bir yönde kuvvetlendirir. Aynı zamanda insanların içlerinde yer alan imanı daha kuvvetli hale getirir. Dini açıdan zorunlu olmasa da tesbihat yapmak çok önemlidir. Namazı daha anlamlı kılar. İç huzuru arttırır.

 İkindi Namazı Sonrası Tesbihatın Faydaları

 İkindi namazı sonrası tesbihatın en önemli faydası insanların Allah'ı daha çok anmasını sağlamaktır. Zaten tesbihat bir nevi Allah'ı anmaktır. Bunun yanı sıra insanların dine olan bağlılıklarını arttırır. Kılınan namazdan alınacak o güzel etkiyi daha fazla, daha iyi ve güzel bir hale getirir. Bu nedenle faydalı ve önemlidir.