İnebahtı Deniz Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: İnebahtı Deniz Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

İnebahtı Deniz Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: İnebahtı Deniz Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

Osmanlı devleti özellikle yükselme zamanında pek çok farklı deniz savaşına katılmıştır. Özellikle Osmanlı devleti için deniz savaşları arasında İnebahtı Deniz Savaşı çok önemli bir yere sahiptir.

Haçlı ordusu ile karşı karşıya gelen Osmanlı devleti bu savaş sonucunda büyük kayıplar yaşamıştır. Özellikle savaşın kış mevsiminde yapılması Osmanlı donanmasının faaliyetlerine devam etmesini de engellemiştir. Osmanlı devleti için İnebahtı Deniz Savaşı özellikle devletin büyük kayıplar ve mağlubiyet yaşaması açısından önemli bir deniz savaşıdır.

İnebahtı Deniz Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri

Osmanlı imparatorluğu, topraklarının genişlemesi ve büyük atılımlar yaşaması için deniz savaşlarını çok önemsiyordu. Bunun için özellikle tersanelerde gemi yapımı ile ilgili çok büyük faaliyetler yapılıyordu.

Osmanlı imparatorluğu hem ordusuna hem de deniz üzerindeki gemilere her ne kadar güveniyor olsa bile İnebahtı deniz savaşı Osmanlı ordusu için büyük bir yenilgi olmuştur. İnebahtı deniz savaşının Osmanlı imparatorluğu için sonuçları şu şekildedir;
- Osmanlı imparatorluğu büyük haçlı ordusu karşısında mağlup olmuştur. Yani haçlı ordusu bu muharebeyi zaferle bitirmiştir.
- Osmanlı imparatorluğu özellikle Akdeniz Bölgesi'nde büyük bir prestij kaybetmiştir.
- Bu savaş sonucunda Tunus fethedilmiş sadece Osmanlı İmparatorluğu'na Tunus'un hakimiyeti geçmiştir.
- Osmanlı ordusu İnebahtı Deniz Savaşı'ndan mağlup olduğunda gemilerinin özellikle deniz savaşlarına yetersiz olduğunu anlamıştır. Bu sebepten dolayı savaş sonrasında Osmanlı ordusu donanmalarına büyük önem vermeye başlamıştır.
- Yaklaşık savaştan 6 ay sonra da Osmanlı ordusu büyük ve güçlü bir donanma oluşturmaya başarmıştır.

İnebahtı Deniz Savaşı'nın sonuçları Osmanlı ordusu için hem iyi hem de kötü sonuçları olarak kendini göstermektedir. İnebahtı Deniz Savaşı'nın hem Osmanlı hem haçlı ordusu için nedenler ise şu şekildedir;
- Osmanlı imparatorluğu Kıbrıs seferi düzenleyerek haçlı ordusunu kılıçlarını üzerine çekmiştir.
- Haçlı ordusu geniş bir ticaret yoluna sahip olmak ve Kral Yolu'nu ele geçirmek için İnebahtı Deniz Savaşı’nı yapmıştır.
Bu iki neden hem Osmanlı İmparatorluğu hem de haçlı ordusu için İnebahtı Deniz Savaşı'nın yapılma nedenleridir.

İnebahtı Deniz Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

İnebahtı Deniz Savaşı, Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminde yapılan bir savaştır. Özellikle bu dönemde Osmanlı ordusu kendisine büyük bir güven duyuyordu. Fakat Osmanlı İmparatorluğu'nun karşısına haçlı ordusu çıktığında Osmanlı İmparatorluğu'nun kendine güveni bertaraf edilmiştir.

Haçlı ordusu deniz savaşını büyük bir zaferle kazanmıştır. Yani İnebahtı Deniz Savaşı, Osmanlı ordusu ile haçlı ordusu arasında yapılmıştır. Bu savaşın yapılmasında Kıbrıs Seferi büyük rol almaktadır.

Özellikle 2. Selim zamanında yapılan Kıbrıs Seferi, haçlı ordusu için büyük ticaret yolunun ele geçirilmesini engelliyordu. Bu sebeple haçlı ordusu İnebahtı Deniz Savaşı’nı başlatarak Akdeniz üzerinde hakimiyetini de elde etmeyi başarmıştır. İnebahtı Deniz Savaşı, Osmanlı Ordusu için büyük bir mağlubiyet sayılsa da 7 Ekim 1571 tarihinde yapılan önemli bir deniz savaşı olarak kayıtlara geçmiştir.

Kısaca Önemi Nelerdir?

İnebahtı Deniz Savaşı sonucunda Osmanlı İmparatorluğu büyük bir mağlubiyet yaşamıştır. Bu mağlubiyetin ardından Osmanlı ordusu aslında deniz savaşları konusunda eksikliklerini fark etmiştir.

Osmanlı ordusu ve haçlı ordusu arasında yapılan İnebahtı Deniz Savaşı, haçlı ordusunun Osmanlı Devleti'ne karşı yaptığı son deniz savaşı olarak bilinir. Ayrıca bu savaş Osmanlı döneminin ve donanmasının yükselme döneminde yaşanan bir savaştır. Özellikle Osmanlı ordusu hem ordusuna hem de donanmasına güvenerek bu savaşı kazanacağını düşünüyor.

Osmanlı ordusu özellikle donanma açısından büyük zararlar vererek savaştan geri çekilmek zorunda kaldı. Bu açıdan İnebahtı Deniz Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu tarihinin deniz savaşı alanında bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

İnebahtı Deniz Savaşı ve Kayıplar

İnebahtı Deniz Savaşı, özellikle Osmanlı Devleti için büyük kayıplara neden olmuştur. Bunun sebebi ise Haçlı ordusundan gelen taarruzun yaklaşık olarak 6 ay kadar sürmesidir. Artık Osmanlı donanması yorgun ve bitkin bir haldedir.

Özellikle bu 6 aylık dönem kış aylarına geldiği için hasar gören gemilerin tersanede onarılması ya da donanmanın güçlendirilmesi mümkün değildir. Bu sebeplerden dolayı istemeyerek de olsa Osmanlı ordusu geri çekilmek zorunda kaldı. Sonuna kadar savaşan Osmanlı, geri çekilirken Tunus'u alarak, yoluna devam etmiştir. Yani Osmanlı donanması için kayıp gibi görünen savaş, bir nevi de bir kazanç şeklinde sonuçlanmıştır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS