İşte Adile Naşit'in ailesi

Adile Naşit, Hababam Sınıfı'nın Hafize Anası, Neşeli Günler'’in Saadet Hanım'ı, uykudan önce çocukların masal anlatıcısıydı.1 / 8
İşte Adile Naşit'in ailesi ©Foto: Çabuk Büyüme Çocuk kitabından alıntı
Adile Naşit'in anne ve babası da tiyatrocuydu. Babası Naşit Özcan Rum, annesi Amelya Özcan Ermeni'ydi. Kızlarına Adela adını verdiler.
Fakat Adela ismini kullanmadı, seyirciler onu Adile olarak bildiler.
Abisi Naşit de oyuncuydu, evlendiği kocası Ziya Keskiner de.
Sanatın içinde dolu dolu bir hayat geçirebilirdi ama Ahmet'i 15 yaşındayken kaybetti. O günden sonra da hiçbir şey Adile Naşit için aynı olmadı.
Adile Naşit'in oğlu Ahmet Naşit Keskiner'in kalbi doğuştan delikti. İyileşmesi için Amerika’da ameliyat olması gerekiyordu. Ameliyat masrafları ise tiyatrocu babası Ziya Keskiner ve annesi Adile Naşit’in karşılayabileceği bir miktar değildi.
1966'nın parası ile tam 100 bin lira gerekiyordu. Sanatçı arkadaşları yetişti imdatlarına, İstanbul Tiyatroları bir gecelik gelirlerini, yani 20 bin lira verdi aileye. Bir de “Gece Yarısı Tiyatrosu” yapıldı, o paralar ve dönemin gazetelerinin başlattığı kampanyalarla denkleştirildi küçük delikanlının ameliyat parası.
Ahmet Amerika’ya gitti, başarılı da geçmişti ameliyatı. Ama bir gün komaya girdi ve bir daha uyanamadı. Tarih 16 Haziran 1966’yı gösteriyordu, tam da annesinin doğum gününden bir gün öncesini…
Oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi alan Adile Naşit, bu habere rağmen sahneye çıktı ve bütün salonu güldürdü.

İzmir’den İstanbul’a geldiği uçaktan perişan bir halde inen Hafize Ana, bir daha uçağa binmedi ve doğum gününü kutlamadı. Bu acı kaybın ardından kendini tiyatroya, sinemaya ve çocuklara adayan Adile Naşit, uzun süre savaş verdiği kansere takvimler 11 Aralık 1987’i gösterdiğinde yenildi. Ardında ise sayısız film ve ‘Kuzucuklar’ını bıraktı…
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS