hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  JN1 varyantı belirtileri nelerdir, nasıl bulaşıyor? JN1 varyantı nedir, Türkiye'de görüldü mü?

  JN1 varyantı belirtileri nelerdir, nasıl bulaşıyor JN1 varyantı nedir, Türkiyede görüldü mü
  expand

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yayılma hızı artan Koronavirüsünün son varyantına JN.1 varyantı dediklerini duyurdu. JN1 varyantı, Omicron’un BA.2.86 varyantının spike proteininde türeyen, covid-19’un mutasyona uğramış, bulaşıcılığı daha fazla olduğu düşünülen ve sinsi bir şekilde ilerleyen yeni varyantıdır. ABD'de görülen varyantın belirtileri Omicron ve Eris ile benzerlik gösteriyor. Peki, JN1 varyantı belirtileri neler, nasıl bulaşıyor? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son günlerde adından sıkça söz ettiren JN1 varyantı belirtileri gündemde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü, JN1 varyantının dünya çapında hızla yayılım gösterdiğini ve takip edilmesi gereken bir varyant olduğunu açıkladı. Ne kadar tehlikeli olduğu konusunda henüz bir belirsizlik söz konusu olsa da uzmanlar JN1 varyantının izlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Covid-19'un mutasyona uğramış yeni versiyonu olan JN1 varyantı, rutin yaptırılan PCR testi ile belirlenebiliyor. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri yeni varyantın belirtilerini tek tek sıraladı. JN1 varyantının diğer varyantlardan farklı genetik özelliklere sahip olduğu söyleniyor. DSÖ, bu yeni varyantın;

  -Daha hızlı bulaşma potansiyeli,

  -Semptom şiddeti,

  -Aşı direnci gibi faktörlerin üzerinde oldukça duruyor.

  JN1 varyantı belirtileri nelerdir, nasıl bulaşıyor JN1 varyantı nedir, Türkiyede görüldü müJN1 VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

  JN1 varyantının yaygın belirtileri öksürük, kas ağrıları, titreme, boğaz ağrısı, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısıdır. JN1 varyantı belirtileri şunlardır;

  -Ateş

  -Öksürük

  -Nefes darlığı,

  -Kas ağrıları,

  -Yorgunluk,

  -Yoğun baş ağrısı,

  -Mide rahatsızlığı,

  -Halsizlik

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  JN1 VARYANTI TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ MÜ?

  Covid-19’un yeni varyantı olan JN1 varyantının Türkiye’de görüldüğüne dair resmi bir açıklama gelmedi. Bunun yanında şu ana kadar görülen ülkeler; ABD'nin yanı sıra İzlanda, Portekiz, İspanya, Hindistan ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede JN1 varyantının hızla yayıldığı raporlanmıştır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow